Kup książkę [edytuj książkę]

Chleb w tradycji ludowej

Chleb w tradycji ludowej to doskonała podróż w świat legend i obrzędów, w którym właśnie chleb odgrywa główną rolę. Autorzy zapewniają nam poznanie funkcji i symboliki chleba w różnych obrzędach rodzinnych i zwyczajach dorocznych czy wierzeniach ludowych. W podróży tej odnajdujemy także chleb w magii, lecznictwie i wróżbach, jak i zwyczaje, obrzędy i wierzenia związane z narzędziami do wypieku i przechowywania chleba. Źródłem dla powstania książki stały się ciekawostki etnograficzne zbierane i publikowane w specjalistycznych czasopismach przez miłośników kultury ludowej. Co wspaniałe, na końcu książki znajduje się wypis najciekawszych i najbarwniejszych legend, opisów, pieśni, zwyczajów i elementów magii, w których występuje chleb.
[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Bardzo popularnym w całej Europie był taki oto sposób na odnalezienie ciała topielca; puszczało się na wodę jeden lub parę bochnów chleba, czasem jeszcze z wetkniętą weń świeczką. Wierzono, że chleb zatrzyma się nad ciałem topielca i nie popłynie dalej."
Dodał: idalia Dodano: 06 XII 2011 (ponad 6 lat temu)
0 0


",,Chleb umarłych''miał kształt długiej bułki z dużym krzyżem pośrodku i różnymi ozdobami na krawędziach. Chleb taki zanoszono na cmentarz dla cmentarnych żebraków. Niekiedy chleb taki zanoszono księdzu. Ksiądz odmawiał nad nim modlitwę za zmarłych, a potem dawał go ubogim modlącym się za zbawienie dusz i odpuszczenie grzechów. Trzeba tu dodać, że nie do pomyślenia był podarowanie za zmarłych chleba kupionego, a już broń Boże kupionego w żydowskim sklepiku, bo to ,,grzech prawdziwy''. Każda kobieta starała się, aby jej chleb był najokazalszy i najpiękniejszy i aby wszyscy przed kościołem widzieli, jaka z niej dobra gospodyni."
Dodał: idalia Dodano: 06 XII 2011 (ponad 6 lat temu)
0 0


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Rok wydania: 1981
ISBN: 83-205-3338-4
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: idalia
06 XII 2011 (ponad 6 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają