Kup książkę [edytuj książkę]

Opowieść o ludziach w pociągu

Zapomniana książka prawie zapomnianego śląskiego pisarza. Opowiada o ludziach jadących z Gdyni do Katowic w przyśpieszonym pociągu osobowym złożonym z sześciu wagonów i ambulansu pocztowego. Ci ludzie to przekrój ówczesnego społeczeństwa. Wieźli ze sobą swoje losy, marzenia, nadzieje, którymi dzielili się wzajemnie, w miarę jak milczenie stawało się męczące i nudne. Cenna książka z socjologicznego punktu widzenia.
[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Pociąg jedzie i jedzie, zatrzymuje się rzadko na mijanych stacjach, a w przedziale każdy milczy jak kameduła, ponury jak noc, naburmuszony, osowiały i nudzący się."
Dodał: marzyciel Dodano: 21 VI 2011 (ponad 7 lat temu)
0 0


"Wszyscy jechali z Gdyni i wszyscy byli podobni do smętnych melancholików, prócz kolejarza."
Dodał: marzyciel Dodano: 21 VI 2011 (ponad 7 lat temu)
0 0


"A może nie wszyscy drzemią, bo każdy z nich wiezie ze sobą jakieś nadzieje, troski, zmartwienia..."
Dodał: marzyciel Dodano: 21 VI 2011 (ponad 7 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 21 VI 2011, 20:04:15 (ponad 7 lat temu)
0 0
Od września 2010 zostałem również jednym z ludzi w pociągu dojeżdżających codziennie do pracy z Tarnowa do Krakowa. Sięgnąłem po tę książkę, bo zobaczyć czy i jak zmieniło się społeczeństwo polskie na przestrzeni kilkudziesięciu lat, które minęły od jej napisania . Muszę stwierdzić, że mimo całego postępu cywilizacyjnego, który się dokonał, ludzie mentalnie niewiele się zmienili. Jedni uciekają od rzeczywistości obierając najprostsza drogę – zapadają w sen, który jest bądź co bądź bardzo intymną sferą i pokazują bez żadnego skrępowania współpasażerom oblicze śniętej ryby i chrapią tak, jak u Morcinka. Inni obwieszeni gadżetami słuchają muzyki, inni czytają w kolorowych czasopismach informacje z życia gwiazd, inni książki, a jeszcze inni gapią się nic nie widzącym wzrokiem w okno. Młodzież jadąca do szkół czyta lektury, albo stara się przyswoić jakieś skomplikowane wzory i równania, które maja być przepustką do lepszego życia. Komunikują się między sobą ci, którzy się znają a inni odgradzają się od siebie murem milczenia, słuchawkami na uszach, czy gazetami. Ludzie nie są już tak otwarci, jak czterdzieści parę lat temu. :hmm2:
Oceniam książkę na: 3.5

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: ISKRY
Rok wydania: 1963
ISBN: -
Ocena: 3.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: marzyciel
21 VI 2011 (ponad 7 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają