Kup książkę [edytuj książkę]

Czas zatrzymany 2: wybór tekstów oraz fotografie z terenów Nowej Huty i okolic

Jest takie miejsce, gdzie wszystko jest już inne. Jest takie miejsce, które znaleźć można tylko w sercach, pamięci i tęsknotach ostatnich żyjących rdzennych mieszkańców Nowej Huty.
Tutaj sześćdziesiąt lat temu, pod sklepieniem błękitnego nieba, falowały na wietrze łany dojrzewających zbóż, tutaj powietrze napełniało się śpiewem różnorodnego ptactwa, tutaj wśród bogactwa kwiatów na łąkach, toczyła swe przejrzyste wody rzeka Dłubnia, tutaj mieszkali ludzie przywiązani do tradycji narodowych, religijnych i ludowych.
Tego świata już nie ma, na miejscu „zaginionej Atlantydy” wznoszą się obecnie bloki Nowej Huty i wyciągają do nieba swe dymiące szyje kominy kombinatu metalurgicznego, noszącego kiedyś imię Lenina, wodza Wielkiej Rewolucji. Łąki są ale niestety asfaltowe.
Gdyby nie ta książka pod red. Adama Gryczyńskiego, utrzymana w nostalgicznym odcieniu sepii, ten świat poszedłby w zapomnienie wraz z naturalną śmiercią ostatnich mieszkańców Mogiły, Bieńczyc, Czyżyn, Krzesławic...

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Gdy jednak przychodzi wiek dojrzały, pojawia się tęsknota za przeszłością i przykra świadomość, że coś zostało zagubione, stracone bezpowrotnie."
Dodał: marzyciel Dodano: 11 I 2012 (ponad 7 lat temu)
0 0


"Składał do skarbonki drobne pieniążki, które dawała mu babcia na cukierki. Kiedy uzbierał ich wystarczająco dużo, kupił w sklepie ogrodniczym małą choinkę i posadził ją w przydomowym ogródku.
Nie zadziałało. Ludzie nie chcieli być dla siebie na co dzień mili, dobrzy, serdeczni i uprzejmi... jak w wigilię. Zanikały i zamierały wiążące ich do tej pory więzi i zażyłości. Ulegali jakimś dziwnym wpływom przenikającym z miasta budowanego w socrealistycznym stylu po drugiej stronie dymiących kominów."
Dodał: marzyciel Dodano: 15 VI 2011 (ponad 7 lat temu)
0 0


"Pół wieku temu u podnóża pnących się ku niebu kominów wielkiego kombinatu, mieszkał sobie mały chłopczyk, który marzył, aby Święta Bożego Narodzenia trwały przez cały rok. Sądził, że Święta zawdzięczają swą wyjątkową magiczną atmosferę pachnącej lasem choince, którą z odległego
i tajemniczego świata przynosił zimą jego tato."
Dodał: marzyciel Dodano: 15 VI 2011 (ponad 7 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 15 VI 2011, 10:39:07 (ponad 7 lat temu)
0 0
Książka „Czas odzyskany 2” wydobyła i pozwoliła mi zwerbalizować wszystkie traumatyczne doświadczenia, których się bałem, których nie akceptowałem i które w ciągu historii mojego życia zepchnąłem w najgłębsze zakamarki podświadomości, ponieważ sprawiały ból, przypominały o zranionej i skradzionej młodości, o odrzuceniach, braku miłości, i generowały uczucia wrogości i niechęci do siebie, do innych i do świata. Są w tej książce moje wspomnienia o dorastaniu w cieniu dymiących kominów Nowej Huty, wspomnienia o moim dziadku i opowieść wigilijna. Tutaj mogłem zrealizować swoje marzenie...
Oceniam książkę na: 5.5

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Nowohuckie Centrum Kultury
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-88832-57-4
Ocena: 5.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: marzyciel
15 VI 2011 (ponad 7 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają