Kup książkę [edytuj książkę]

Rodzina Thibault

Tytuł oryginału: Les Thibault (Le Cahier gris, Le Penitencier, La Belle saison)

"Temat jednostki wtłoczonej między historię i Boga potraktowany jest w Rodzinie Thibault, gdzie wszystkie osoby powieści kroczą drogą wiodącą do katastrofy lata 1914. Kwestia religijna nie wysuwa się tu już na pierwszy plan. Przebiega przez pierwsze tomy i znika, w miarę jak historia wchłania z wolna losy jednostki, i powraca, w formie negatywnej, w ostatnim tomie, który opisuje samotne konanie Antoniego Thibault. Niemniej powrót ten jest znamienny. Jak każdy prawdziwy artysta Martin du Gard nie może się uwolnić od swoich obsesji. Toteż jego wielkie dzieło musi zakończyć się stałym tematem jego książek, agonią, poddającą człowieka, że ośmielę się użyć tego słowa, próbie trzeciego stopnia. Ale w Epilogu, który zamyka Rodzinę Thibault, z dwóch głównych bohaterów Martin du Garda, księdza i lekarza, pierwszy znika albo prawie. Rodzina Thibault kończy się śmiercią lekarza, samotnego wśród innych lekarzy. Wydaje się, że dla Martin du Garda, tak dla Antoniego, problem mieści się teraz wyłącznie na płaszczyźnie ludzkości. I nie co innego, tylko doświadczenie historyczne tłumaczy te ewolucję Antoniego. W przeciwieństwie do innych dzisiejszych powieści "Rodzina Thibault" jest powieścią historycznie zaangażowaną, ponieważ jej postacie (mają coś do zaangażowania i do stracenia w walkach historycznych)". Albert Camus
Jest to opowieść rodzinna, mająca wiele róznorodnych wątków. Pokazująca przemiany ludzkie, ich słabości oraz zwycięstwa. Powieść godna uwagi i zapoznania. Roger Martin du Gard - jeden z niedocenionych talentów ubiegłego stulecia.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik
Rok wydania: 1957
ISBN: 83-07-01552-9
Ocena: 5.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: AxelRose
06 VI 2011 (ponad 7 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają