Kup książkę [edytuj książkę]

Z wędrówek geologa

Zebrane w tej książce opowiadania łączy jedna wspólna nić. Chcę w nich pokazać, że kamienie mówią — trzeba tylko ich* mowę zrozumieć. Każdy najbardziej niepozorny kamień, każde ziarnko piasku ma swoją długą i ciekawą historię. Już ułożenie ziarn w skale, ich wielkość i kształt mówią w wielu wypadkach, jak dana skała powstała. W skałach ponadto dochowały się niejednokrotnie szczątki zwierząt i roślin zwane-skamieniałościami. Stanowią one niezwykle cenny dokument, gdyż mówią nam o warunkach, w jakich tworzyła się skala, a wielokrotnie są jej metryką. Okazuje się bowiem, że świat roślinny i zwierzęcy ustawicznie się zmieniał, że jedne formy wymierały, a na ich miejsce zjawiały się inne. Te zmiany świata zwierzęcego i roślinnego stały się podstawą podziału. historii Ziemi na pewne jednostki czasowe i pozwalają na uszeregowanie wydarzeń w historii naszego globu.
Największą jednostkę historii Ziemi zwiemy erą; ery dzielą, się na okresy, okresy na epoki. Każda z tych jednostek charakteryzuje się sobie tylko właściwą florą czy fauną, których na próżno szukalibyśmy wcześniej czy później. Innymi słowy, poszczególne okresy historii Ziemi określa nam czas życia pewnych zwierząt czy roślin.
Opowiadania zawarte w książeczce tyczą się wydarzeń, które rozegrały się na przestrzeni jakichś dwustukilkudziesięciu milionów lat. Aby zrozumieć tło, na którym zostały one odmalowane, potrzeba nam kilku wyjaśnień.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Czytelnik
Rok wydania: 1951
ISBN: -
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: siialala
14 V 2011 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają