Kup książkę [edytuj książkę]

Chrystus z karabinem na ramieniu

Chrystus z karabinem na ramieniu - zbiór reportaży Ryszarda Kapuścińskiego z Bliskiego Wschodu, z Afryki i z Ameryki Łacińskiej. Książka poświęcona ruchom partyzanckim działającym w końcu lat 60.

Ze wstępu:

"Wkrótce po zabójstwie Che Guevary rewolucyjny malarz argentyński Carlos Alonso stworzył obraz, który zdobył natychmiastową sławę w całej Ameryce Łacińskiej i odbity w tysiącach kopii pojawił się w formie plakatu na murach Hawany i Caracas, w salach uniwersytetów Limy i Santiago de Chile, w domach robotników brazylijskich i w izbach chłopów meksykańskich. Alonso namalował postać Chrystus z karabinem na ramieniu, postać przypominającą wyglądem i ubiorem partyzanta z Kuby, z Boliwii czy z Kolumbii. W krajach dyktatury wojskowej policja zdzierała ten plakat z murów, a w Paragwaju studenci, którzy rozwieszali go nocą na ulicach Asuncion, zostali wtrąceni do więzienia.

Obraz Carlosa Alonso stał się odtąd malarskim symbolem człowieka, bojownika, partyzanta, który z bronią w ręku, w najcięższych warunkach, walczy z przemocą i nieprawością o inny, sprawiedliwy, przychylny wszystkim ludziom świat.

Tacy właśnie ludzie, którzy walczą i giną na pustynnej ziemi Bliskiego Wschodu, w górach Ameryki Łacińskiej, w buszu Afryki, są bohaterami reportaży. Stąd tytuł tej książki.

"Chrystus z karabinem na ramieniu" to zbiór reportaży z Bliskiego Wschodu, z Afryki i z Ameryki Łacińskiej. To jest książka o ruchach partyzanckich działających w końcu lat 60., z którymi miałem możność się zetknąć i które miałem możność obserwować. Tytuł książki jest związany z postacią kolumbijskiego księdza Camio Toresa, żyjącego wśród biednego latynoamerykańskiego chłopstwa, który w sutannie, z karabinem poszedł walczyć do oddziału partyzanckiego w Kolumbii i zginął." - Ryszard Kapuściński


[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Czytelnik
Rok wydania: 2009
ISBN: 9788307032115
Ocena: 4.6
Liczba głosów: 5
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Karolina
14 II 2009 (ponad 11 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają