Kup książkę [edytuj książkę]

Tysiąc lat dobrych modlitw

Debiutancki zbiór opowiadań amerykańskiej pisarki chińskiego pochodzenia Yiyun Li pokazuje, jak historia, kultura i mitologia splatają się - przypadkiem, a może z nieuchronną koniecznością - tworząc osobowość człowieka i kształtując jego los - od tętniącego życiem Pekinu przez gwarne ulice Chicago do jałowych pustkowi Mongolii. Tysiąc lat dobrych modlitw w mnogości ludzkich biografii odkrywa to, co dla nich wspólne - samotność i niezrozumienie, wyobcowanie i nieuświadomioną tęsknotę. I opisuje te na wskroś ludzkie rozczarowania i niespełnione marzenia z pełną zadumy czułością. Tłem dla opowiadań czyni autorka współczesne Chiny, których obraz - kraju zbyt szybko zachodzących zmian, upadku wartości i zagubienia - szkicuje niczym wprawny chiński malarz: kilkoma pociągnięciami, subtelnie, ale pewnie, chwytając istotę rzeczy.

Za Tysiąc lat dobrych modlitw nagrodzono autorkę licznymi nagrodami, w tym: Frank O'Connor International Short Story Award, Hemingway Foundation/PEN Award, Guardian First Book Award oraz California Book Award za debiut. Była także nominowana do Kiriyama Prize oraz Orange Prize w kategorii debiutantów.

"W Tysiącu lat dobrych modlitw przedrewolucyjna przeszłość miesza się z teraźniejszością, Wschód z Zachodem, a rzeczywistość – w Pekinie czy Chicago – jawi się jako tragicznie absurdalna. Konflikty pokoleń i mentalności azjatyckiej z amerykańską nie dają bohaterom wytchnienia. Po skończeniu lektury Chiny nie są ani bliższe, ani bardziej jednoznaczne, lecz świeżo rozbudzona ciekawość wobec kraju – nawet w dobie globalnej wioski dziwnie odległego – będzie się odtąd domagać coraz to nowych opowieści..."
Agnieszka Taborska

"Rzadko zdarzają się zbiory opowiadań, składające się z samych pereł gatunku… Każdy z tych utworów przenosi czytelnika w inne miejsce, a wszystkie sprawiają wrażenie świeżych, mądrych i żywych, tworząc w sumie fascynujący, przerażający i rozdzierający obraz życia w kraju, w którym przeszłość nigdy nie przemija."
"The Washington Post Book Word"

"Pisarstwo Li jest przepięknie oszczędne i opanowane. Autorka pokazuje, jak historyczne przemiany kształtują ludzkie życie i osobowość . Pisze o tym kameralnym stylem, jakiego nie spotyka się w książkach historyków."
"The Times"

"Subtelne i oryginalne spojrzenie na ostatni rozdział burzliwej historii Chin (…). Li doskonale sprawdza się w roli przewodnika po tej dekadzie gwałtownych zmian. Delikatność jej prozy w połączeniu z darem charakteryzowania postaci chroni jej opowiadania przed popadnięciem w dydaktyczny ton."
"The New York Times Book Review"

"Opowiadania w zbiorze Tysiąc lat dobrych modlitw są jednocześnie współczesne i uniwersalne, mówią o miłości i śmierci, o radościach i troskach ludzi zderzonych z gwałtownymi zmianami współczesnych Chin. (...) Z lektury tej książki łatwo wywnioskować, że Yiyun Li dała nam ujrzeć zaledwie ułamek swoich pisarskich możliwości."
"Elle"

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-7536-244-2
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: horenheb
26 IV 2011 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają