Kup książkę [edytuj książkę]

Sto lat samotności

Z Wikipedii:

"Sto lat samotności" (hiszp. Cien años de soledad) – powieść kolumbijskiego pisarza Gabriela Garcii Márqueza, uważana za arcydzieło literatury iberoamerykańskiej i światowej.
Jest jedną z najczęściej tłumaczonych i czytanych książek napisanych w języku hiszpańskim. W czasie IV Międzynarodowego Kongresu Języka Hiszpańskiego, który odbył się w kolumbijskiej Cartagenie w marcu 2007, została uznana za drugą, po Don Kichocie, najważniejszą książkę kręgu kulturowego języka hiszpańskiego.
"Sto lat samotności" zostało po raz pierwszy opublikowane przez wydawnictwo Sudamericana w Buenos Aires w 1967 w nakładzie 8000 egzemplarzy. Do dnia dzisiejszego sprzedano ponad 30 milionów egzemplarzy tej książki i przetłumaczono ją na 35 języków.
Pierwsze polskie wydanie "Stu lat samotności" ukazało się w 1974 w tłumaczeniu Grażyny Grudzińskiej i Kaliny Wojciechowskiej nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w ramach serii Współczesna Proza Światowa, z oryginalnym projektem graficznym okładki autorstwa Jerzego Jaworowskiego.
"Sto lat samotności" opowiada historię rodziny Buendiów na przestrzeni sześciu pokoleń w fikcyjnej miejscowości Macondo. Osadę zakłada kilka rodzin, na których czele stoją José Arcadio Buendía i Urszula Iguarán, małżeństwo kuzynów, którzy pobrali się pełni złych przeczuć i obaw z powodu swego pokrewieństwa i przekazywanej w rodzinie opowieści, zgodnie z którą ich dzieci mogą mieć świńskie ogony. Pomimo tego, mają trójkę dzieci: Josego Arcadia, Aureliana i Amarantę (imiona te powtarzają się w następnych pokoleniach). José Arcadio, założyciel osady, zawsze jako pierwszy eksperymentuje z wynalazkami przywożonymi do wioski przez Cyganów. Kończy swoje życie przywiązany do drzewa, do którego przybywa duch jego wroga, Prudencia Aguilara, z którym prowadzi dysputę. Urszula, głowa całej rodziny, przez ponad sto lat troszczy się o rodzinę i dom.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Minuta pojednania więcej znaczy niż całe życie przyjaźni."
Dodał: Karolina Dodano: 27 II 2009 (ponad 11 lat temu)
+8 0


"Sekretem dobrej starości jest nie co innego, tylko szczery pakt z samotnością."
Dodał: hexagramka Dodano: 17 XI 2009 (ponad 11 lat temu)
+5 0


"Pomyśl, co za głupiec z niego - powiedziała do Amaranty. - Mówi, że umiera z mego powodu, zupełnie jakbym była chorobą."
Dodał: Serfer Dodano: 26 XII 2010 (ponad 9 lat temu)
+2 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Ja ogólnie nie przepadam za tą grupą pisarzy, ale to jest kwestia gustu, a o gustach podobno nie dyskutuje się
Dodano: 24 XI 2009, 09:27:11 (ponad 11 lat temu)
Cyganie na latających dywanach, plaga bezsenności przenoszona drogą pokarmową, nałóg jedzenia ziemi i wapna ze ścian. Jakie są wasze odczucia po wizycie w Macondo? Ja muszę przyznać, że byłam trochę skołowana ilością Aurelianów i Jose Arcadiów, ale ...
Dodano: 17 XI 2009, 15:08:39 (ponad 11 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2008
ISBN: 9788374953979
Ocena: 5.10
Liczba głosów: 94
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Karolina
14 II 2009 (ponad 11 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają