Kup książkę [edytuj książkę]

Opowieści chasydów

Wybitny pisarz i filozof zebrał krótkie, pełne uroku i delikatnego humoru opowieści wywodzące się z chasydyzmu - mistycznego żydowskiego ruchu filozoficzno-obyczajowego. Przybliżają one egzotyczny, odeszły w przeszłość, lecz wciąż fascynujący świat chasydów i przekazują głęboką, bardzo nam bliską mądrość.

Nauka chasydzka to nic innego jak wskazanie, że należy żyć w zachwyceniu, w pełnej zachwytu radości. [...] Cud, o którym się opowiada, znowu nabiera mocy. Siła, co niegdyś działała, odnawia się w żywym słowie i działa z pokolenia na pokolenie.

Martin Buber

Byłoby słuszne, aby nie pomijać dziejów [chasydyzmu], kiedy rozpatrujemy duchową i umysłową kulturę wielowyznaniowej i wielonarodowej Rzeczypospolitej. [...]
Czytając te opowieści, z wielką siłą odczuwałem przenikający je tok dialogu, rozmowy. Wydaje się, że toczy się tam nieustanna rozmowa Boga z człowiekiem, człowieka z Bogiem, a ludzi nią ubogaconych - ze sobą.

Paweł Hertz, "Od tłumacza"

Fragmenty Opowieści chasydów Pewien chasyd rabbiego Mosze z Kobrynia był bardzo biedny. Kiedyś poskarżył się cadykowi, że nędza przeszkadza mu w nauce i modlitwie. "w naszych czasach – rzekł rabbi Mosze - ten jest najpobożniejszy, kto ponad wszelką naukę i modlitwę przyjmuje świat takim, jaki jest".
Rabbi Nachman z Bracławia przekazał następującą wypowiedź Baalszemtowa, swojego pradziada: "O biada, świat jest pełen ogromnych świateł i tajemnic, a człowiek zasłania się przed nimi swoją małą dłonią".
Rabbi Michał powiedział kiedyś do synów: "Bóg pobłogosławił mi w życiu, zanim bowiem czegoś nie posiadałem, nigdy tego nie potrzebowałem".
Pewnego razu rabbi kobryński, zwracając się ku niebu, zawołał: "Aniołku, aniołku, to nic wielkiego trwać tak w niebie jako anioł; nie musisz jeść ani pić, płodzić dzieci ani zarabiać. Ale zeskocz no tu, na ziemię, zajmij się jedzeniem, piciem, płodzeniem dzieci i zarobkiem, a wtedy zobaczymy, czy pozostaniesz aniołem. Jeżeli ci się to uda, będziesz mógł się przechwalać, ale nie wcześniej!".

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Zeszyty Literackie
Rok wydania: 2007
ISBN: 978-83-600-4681-4
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: horenheb
11 IV 2011 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają