Kup książkę [edytuj książkę]

Abelard i Heloiza

Zainteresowanie Duncana, poety i filozofa, Abelardem, poetą i filozofem, nie może zaskakiwać, zwłaszcza jeżeli się zważy, iż obu cechuje lub cechowała skłonność do intensywności przeżyć. Abelard, głośny w swoim czasie poeta świecki i wybitny filozof (choć był to okres poprzedzający wielki rozkwit filozofii i logiki w średniowieczu), znany jest w pamięci ogółu głównie jako bohater tragicznego w swych kolejach związku z Heloizą, związku zakończonego wykastrowaniem Abelarda przez ludzi nasłanych przez jego protektora, a zarazem opiekuna Heloizy, i późniejszym ich obojga wstąpieniem do klasztorów. hak się wydaje, Abelard nadużył zaufania swego protektora, którego reakcja wydaje nam się jednak - mówiąc najoględniej - zbyt daleko posunięta. Abelard był jednak człowiekiem nieskłonnym do kompromisów - także i w sprawach filozoficzno-doktrynalnych, co ściągało na niego potępienie ze strony Kościoła. W filozofii zasłynął głównie jako reprezentant rozsądnego poglądu w sporze o powszechniki.
Z ich okresu klasztornego zachowało się siedem listów, cztery Abelarda i trzy Heloizy, pisanych po łacinie, autentyczności podobno niecałkowicie pewnej. W wersji Duncana, nie będącej przekładem, lecz tekstem inspirowanym tylko przez angielski przekład tych listów, uwzględniającym jednak oryginalną wersję łacińską, mamy tych listów dwanaście. Jak pisze sam Duncan w swoim wstępie, miejscami trzymał się on blisko oryginału łacińskiego, lecz na ogół zadowalał się dochowaniem wierności ogólnej treści tej korespondencji, nie wahając się wprowadzać pewne elementy argumentacji psychologicznej; w niektórych miejscach, a zwłaszcza w wypadku wybiegu Heloizy w jej ostatnim liście, względy konstrukcji dramatycznej przełożył nad wszelkie inne.
Postępowanie takie wydaje się zgodne z ogólnym poglądem Duncana na poezję jako na coś, przez co się patrzy, nie zaś coś, na co się patrzy.
(O.A. Wojtasiewicz)

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Czytelnik
Rok wydania: 1980
ISBN: 83-07-00055-6
Ocena: 5.5
Liczba głosów: 2
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: horenheb
11 IV 2011 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają