Kup książkę [edytuj książkę]

Mały złoty pierścionek

Pewnego niedzielnego poranka komisarz Gunnarstranda zostaje wezwany na miejsce okrutnego morderstwa. Ofiara, młoda dziewczyna, bawiła się poprzedniego wieczoru na imprezie zorganizowanej przez dyrekcję ośrodka dla narkomanów. Dawna podopieczna zakończyła leczenie i rozpoczynała właśnie nowe życie. Dlaczego musiała zginąć? Czy ciemna przeszłość Katrine jest kluczem do rozwiązania zagadki tej zbrodni? Komisarz Gunnarstranda i jego asystent Frank Frolich rozpoczynają żmudne śledztwo...

Dahlowi udało się połączyć pełną napięcia intrygę rodem z klasycznego kryminału z barwnym opisem współczesnych metod pracy policji. Mały złoty pierścionek to złożona i wciągająca powieść, w której zmieniające się tropy i wątki prowadzą do zaskakującego zakończenia. W 2000 roku została wyróżniona Nagroda Rivertona i uznana za najlepszy norweski kryminał roku. Nominowano ją również do Literackiej Nagrody Brage, nagrody Szklanego Klucza oraz do niemieckiej Nagrody im. Martina Becka.

* * *

"Poetycka i świetnie skomponowana powieść o zbrodni i mrocznych tajemnicach (...). Kjell Ola Dahl to znakomity obserwator - pozbawiony złudzeń i cierpliwie badający ludzką psychikę. Siła jego książek leży przede wszystkim w tym, jak do ukazania podstawowych instynktów wykorzystuje gatunki przynależące do kultury popularnej. Wszystkie jego powieści opowiadają o wchodzeniu w głąb pewnego środowiska lub w głąb człowieka. (...) Słowem, wybitna powieść kryminalna".

"Dagbladet"

"Mały złoty pierścionek ugruntowuje pozycję Kjella Oli Dahla jako najlepszego współczesnego autora kryminałów w Norwegii".

"Stavanger Aftenblad"

"Kjell Ola Dahl potrafi stworzyć doskonale przemyślaną, wciągając intrygę i żywe, realistyczne postaci. Łączy klasyczną 'dochodzeniówkę' ze współczesnymi elementami obyczajowymi i mistrzowskim językiem".

"Bärgslagsbladet"

"W najnowszej powieści Dahla zaangażowany komisarz Gunnarstranda i jego niefrasobliwy pomocnik Frank Frolich rozwiązują zagadkę morderstwa byłej narkomanki Katrine Bratterud. (...) Mimo że dysponują nowoczesnymi technikami kryminalistycznymi, polegają na staroświeckich metodach dochodzenia, zagłębiając się w zeznania i fakty, by odkryć prawdę w sieci kłamstwa".

"Publishers Weekly"

"Podobnie jak w poprzednich książkach Dahla mamy tu do czynienia z błyskotliwą syntezą klasycznego kryminału policyjnego i powieści obyczajowej. Obraz życia we współczesnej Norwegii nie służy wyłącznie jako tło - jest równie ciekawy jak fabuła, a złośliwe uwagi detektywów na temat absurdów i przewrażliwienia norweskiego społeczeństwa są cięte i autentycznie zabawne".

"The Independent"

"Przeczytałam wiele porywających, doskonale napisanych powieści kryminalnych, które często nie miały nic wspólnego z rzeczywistością. Jeśli nie są przekonujące, nie robią na mnie wrażenia. Ale kiedy K.O.Dahl opowiada historię, wierzę w każde jego słowo".

Karin Fossum


W 2000 roku za Mały złoty pierścionek otrzymał norweską Nagrodę Rivertona, był także nominowany do nagrody Szklanego Klucza i Nagrody im. Martina Becka. Mieszka w Feiring w południowo-wschodniej Norwegii.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-7536-240-4
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: kamelia
11 III 2011 (ponad 7 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają