Kup książkę [edytuj książkę]

Atma

Z okładki:

Adam Jaworski, dyrektor cukrowni i wybitny przemysłowiec, zmęczony życiem i nie odnajdując w nim swego celu, postanawia skończyć samobójstwem. Nie udaje mu się to i wraca do zdrowia. Zanim się obudzi z gorączkowego snu, przeżywa widzenie, czy to dusza jego wędruje po zaświatach, gdzie po raz pierwszy spotyka się z Atmą, postacią z tego snu wywołaną następnie w życiu. Jest mu ona obrońcą przed Bogiem, jego aniołem-stróżem. Rzecze doń Bóg:
„Za chwilę znowu daleki nam będziesz. Chcesz miłowania mego, zgody, mądrości życia? Tedy ci mówię: dawaj, nie bierz! Zapamiętaj! A teraz wracaj do szaty swej. Donosić musisz, wybielić możesz. I spójrz mi twarzą w twarz... byś tęsknił do »szczytu«”.
Później, już na ziemi, na jego zapytanie: „Co jest Prawo?” odpowiada mu Atma:
„Bogiem wrócić do Boga”.

(Kazimierz Czachowski: „Maria Rodziewiczówna na tle swoich powieści”, Poznań 1936)

[Alfa, 1990][edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Na dole żyjemy w złudzie zmysłowej, w chaosie wrażeń, w fałszu pojęcia, że żyjemy...
Trzeba wstąpić na górę: z góry rzeczy małe maleją, wielkie olbrzymieją; im wyżej, tym bardziej; bardzo wysoko małe zupełnie nikną, wielkie staja się bez kresu i granic. I tam bardzo wysoko jest cisza, która daje moc usłyszenia tego, co milczy – i wtedy jest się w rzeczywistości ze sobą."
Dodał: marzyciel Dodano: 18 VI 2011 (ponad 9 lat temu)
+1 0


"- Nie spotykają się ludzie na próżno. Każdy człowiek, którego poznajemy w życiu, jest nam, my jemu wierzycielem lub dłużnikiem. Czym właściwie, życie wskaże. Żeby nowych krzywd nie popełnić, nowych zobowiązań ciężkich nie zaciągać, a stare spłacać jak najprędzej... kochać trzeba każdego. Wtedy się nie zbłądzi.
Twarz jej przybrała znowu wyraz powagi potężnej uroczystości, majestatu idei – potem jej oczy rozbłysły łagodnie, usta się uśmiechnęły litośnie.
- Będę czuwać nad tobą! - rzekła, kładąc mu dłoń na ręku. - Żal mi cię … daleko ci jeszcze do drogi!"
Dodał: marzyciel Dodano: 19 II 2016 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Z życiem jest, jak z kroplą wody. Weź ją pod mikroskop: będzie stekiem wstrętnych, pożerających się i pożeranych, ginących się i rodzących potworów; spójrz na nią przez słońce: zobaczysz tęczę i brylant. Wszystko zależy od sposobu traktowania, od punktu widzenia. Być dobrym, to patrzeć na to wszystko przez słońce."
Dodał: marzyciel Dodano: 16 VI 2014 (ponad 6 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Alfa
Rok wydania: 1990
ISBN: -
Ocena: 6
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Serfer
19 II 2011 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają