[dodaj cytat]

Cytaty z Wojna i pokój

"Jeżeli przypuścimy, że życie ludzkie może być kierowane rozumem, wówczas zginie możliwość życia"
Dodał: edziulka Dodano: 15 II 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Sądzimy, że jak nas los wyrzuci ze zwykłej ścieżki, wszystko przepadło; a tymczasem tu dopiero zaczyna się nowe, dobre. Póki jest życie, jest i szczęście. Mamy tyle przed sobą."
Dodał: edziulka Dodano: 13 II 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Miłość? Cóż to takiego: miłość? – rozmyślał. – Miłość przeszkadza śmierci. Miłość jest życiem. Wszystko, wszystko, co rozumiem, rozumiem tylko dlatego, że kocham. Wszystko jest, wszystko istnieje tylko dlatego, że kocham. Wszystko tylko nią jest związane. Miłość jest Bogiem, umrzeć – to znaczy, że ja, cząstka miłości, wrócę do wspólnego, wiecznego źródła."
Dodał: edziulka Dodano: 02 II 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Po raz pierwszy Pierre doznał tego dziwnego i pociągającego uczucia w pałacu Słobodzkim, gdy nagle uczuł, że bogactwo, władza, życie, wszystko, o co ludzie z taką skrzętnością zabiegają i czego strzegą, wszystko to, jeśli nawet i było coś warte, to tylko ze względu na rozkosz, z jaką można było to wszystko porzucić."
Dodał: edziulka Dodano: 26 I 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Zrozumiałą jest rzeczą, że dopóki morze historii jest spokojne, rządzącemu administratorowi, który na swej wątłej łódeczce opiera się wiosłem o nawę narodu i sam wraz z nią się posuwa, musi się wydawać, że to dzięki jego wysiłkom posuwa się nawa, o którą on się opiera. Dość jednak, by zerwała się burza, by morze zaczęło gwałtownie falować, a nawa poruszyła się, by wyprowadzić ludzi z błędu. Nawa posuwa się swym potężnym, niezależnym biegiem, wiosło nie dosięga posuwającej się nawy, administrator zaś przeobraża się nagle z władcy, źródła siły, w człowieka nic nie znaczącego, zbytecznego i słabego."
Dodał: edziulka Dodano: 26 I 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Chcąc studiować prawa historii powinniśmy całkowicie zmienić przedmiot badań, zostawić w spokoju królów, ministrów i generałów, a badać jednorodne, nieskończenie małe elementy, które kierują masami. Nikt nie może powiedzieć, w jakim stopniu człowiekowi jest dane osiągnąć w ten sposób rozumienie praw historii; jest jednak rzeczą widoczną, że tylko w ten sposób można uchwycić prawo historyczne: że w tej dziedzinie rozum ludzki nie uczynił jeszcze ani milionowej części wysiłków, które historycy zużyli na opisanie czynów rozlicznych królów, wodzów i ministrów i na przedstawienie swoich poglądów na te czyny."
Dodał: edziulka Dodano: 23 I 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Pod Borodinem Rosjanie odnieśli zwycięstwo – nie takie zwycięstwo jakie się określa zawładnięciem kawałkiem materii na drzewcach, zwanymi sztandarami, i tą przestrzenią, na której stały i stoją wojska, lecz zwycięstwo moralne, które przekonuje przeciwnika o moralnej wyższości wroga i o własnej bezsilności."
Dodał: edziulka Dodano: 23 I 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Qui s'excuse, s'accuse - Kto się tłumaczy, ten się oskarża"
Dodał: edziulka Dodano: 20 I 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Tout vient a point a celui qui sait attendre - Wszystko przychodzi w porę dla tego, kto potrafi czekać"
Dodał: edziulka Dodano: 20 I 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0


Informacje

Cytaty są wyświetlane od tych, które mają najwięcej plusów.

Aby dodać cytat do ulubionych wstarczy kliknąć na znajdujące się obok niego serduszko.