Kup książkę [edytuj książkę]

Trucicielka

Eric-Emmanuel Schmitt o namiętnościach.Książka Trucicielka i inne historie o namiętnościach to zbiór czterech wyjątkowych opowiadań bestsellerowego francuskiego autora. Schmitt porusza w nich kwestie poszukiwania miłości, nadziei, zwątpienia, ale tym razem wzbogaca je o coś nowego. O namiętność, analizę naszych najskrytszych pragnień, emocji. Uczuć, które w jednej chwili mogą nas wyzwolić lub doprowadzić do zbrodni.

Jego bohaterowie nie są kryształowi. Często wzbudzają prawdziwy lęk. Pewna starsza kobieta podejrzewana jest o zamordowanie swych trzech mężów. Nikt nie zna prawdy i tylko jeden człowiek, będzie miał szansę ją usłyszeć. Zmieni ona jego życie, zabierając tak potrzebną jego duchowemu rozwojowi niewinność. W drugim opowiadaniu pewien marynarz dowiaduje się o śmierci córki. Nie wie tylko której. Przerażony uświadamia sobie, że nie wszystkie kocha równie mocno. Kolejne opisuje rywalizację dwóch młodych muzyków. Chęć wyrównania rachunków odkrywa mroczne kulisy życia ludzi, którzy mogli mieć wszystko, ale zmarnowali swój dar. Ostatnie opowiadanie opisuje wzruszającą miłość za kulisami pałacu prezydenckiego. W pustych ścianach wytwornej rezydencji toczy się dramat samotnej, umierającej kobiety.

W swoim najnowszym zbiorze opowiadań Schmitt odkrywa prawdziwą potęgę uczuć. Ich moc. Jego bohaterowie ukrywają zbrodnie, brak im cierpliwości, jedynie w sytuacji kryzysowej przypominają sobie o tym, co jest dla nich najważniejsze. Na ich przykładzie Schmitt uczy nas czegoś ważnego - że nigdy nie jest za późno na zmianę, nawet jeśli nie zawsze dane nam będzie szczęśliwe zakończenie.

Wyjątkowość książki Trucicielka i inne historie o namiętnościach doceniło jury prestiżowej nagrody literackiej - Le Prix Goncourt, w 2010 roku wyróżniając ją nagrodą Le Prix Goncourt de la Nouvelle.

Zbiór wzbogaca fragment prywatnego dziennika autora z okresu, kiedy pisał książkę. Dzieli się w nim swoimi uwagami na temat poruszanych w niej tematów, opisuje inspiracje i zdradza tajniki warsztatu. Dzięki tym zapiskom jeszcze lepiej poznajemy autora, i to nie tylko jako wyjątkowego pisarza, ale także jako niezwykle wnikliwego człowieka, filozofa.


[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Poświęcenie jest miarą każdej miłości"
Dodał: shczooreczek Dodano: 17 II 2011 (ponad 9 lat temu)
+14 -2


"-Dlaczego ode mnie nie odejdziesz?
-To by ci sprawiło zbyt wielką przyjemność.
-A dla ciebie to by nie była przyjemność?
-Moja zemsta polega na tym, żeby z tobą zostać.
-Ale byłabyś wolna!
-Ty też. I umiałbyś, mój drogi Henri, lepiej korzystać ze swojej wolności niż ja ze swojej. Więc wolę sobie odmówić, aby i ciebie pozbawić tej możliwości. W poświęceni się będę zawsze lepsza od ciebie.
Mówiła szczerze."
Dodał: karolincia Dodano: 23 V 2013 (ponad 7 lat temu)
+8 -1


"Czy miłość nie nakazuje dbać przede wszystkim o drugiego człowieka? - Poświęcenie jest miarą każdej miłości"
Dodał: Serfer Dodano: 29 XII 2011 (ponad 9 lat temu)
+3 -1

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Co sądzicie o tych opowiadaniach, czy was poruszają, ciekawią, wzruszają? Czy tworzą cudowne niezapomniane obrazy? Czy je po prostu lubicie?
Dodano: 19 II 2012, 11:55:54 (ponad 8 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 07 VII 2014, 17:11:27 (ponad 6 lat temu)
0 0
Zbiór zawiera cztery opowiadania, które chciałabym ocenić osobno i o każdym napisać kilka słów.

1. "Trucicielka" - tytułowe opowiadanie wcale mnie nie zaskoczyło, było przewidywalne i nie wzbudziło we mnie żadnych emocji. 3/10
2. "Powrót" - to opowiadanie mi się podobało, ze względu na opis przemiany głównej postaci, bardzo zręcznie i ciekawie napisane, ale zakończenie przewidywalne. 7/10
3. "Koncert >>Pamięci anioła
Oceniam książkę na: 4.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-240-1619-8
Ocena: 4.96
Liczba głosów: 51
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: shczooreczek
07 I 2011 (ponad 10 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają