Kup książkę [edytuj książkę]

Stalin. Wirtuoz kłamstwa, dyktator myśli

Wirtuoz kłamstwa, dyktator myśli w najlepszej i najprawdziwszej biografii.
Autor Lenina jako jedyny radziecki historyk miał dostęp do tajnych archiwów, zamkniętych dla wszystkich przedtem i potem – na ich podstawie przedstawia najbardziej demaskatorską ocenę Stalina
.

Sam dźwięk imienia Stalina wywołuje jednoznaczne skojarzenia: krwawa tyrania, kult jednostki, przemoc – wszystko to, co składa się na pojęcie stalinizmu. Lecz stalinizm to coś więcej. Stara prawda mówi, że pierwszą ofiarą niesprawiedliwości pada właśnie sama prawda. Stalin zdołał zdeformować wszelkie idee, zastąpić własnymi mitami i odcisnąć w ludzkiej świadomości dogmatyczne schematy – i to być może jest jego największą zbrodnią. Zbrodnią przeciwko myśli.

Autor z niedostępnych przez lata archiwów – z korespondencji Stalina, rozporządzeń dyktatora, wspomnień ludzi z jego otoczenia – czerpał materiał do portretu tyrana, usiłując zrozumieć jego fenomen.

Dlaczego właśnie Stalin został następcą Lenina? Jak to się stało, że sterroryzował cały naród? Jak to możliwe, że przez ponad trzydzieści lat był panem życia i śmierci milionów ludzi?

Stalin lepiej niż inni poznał tajemnicę władzy w rękach jednostki. Potrafił sprawić, by ludzie wiedzieli tylko to, co chciał, żeby wiedzieli, i myśleli tylko to, co chciał, żeby myśleli. Na kłamstwie zbudował najpotworniejszy system w dziejach. Na tym polega istota jego triumfu, który stał się tragedią narodów.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2006
ISBN: 9788324126415
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: m3gado
11 XI 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają