Kup książkę [edytuj książkę]

Hitler uderza na Polskę

W przeciwieństwie do przewlekłego konfliktu ze Związkiem Radzieckim, wojna Trzeciej Rzeszy z Polską w 1939 roku była epizodem trwającym tylko pięć tygodni. Taktyka blitzkriegu zniosła fizyczny i psychologiczny dystans między polem walki a tyłami. Tereny położone głęboko poza linią frontu zostały przekształcone w pola bitwy, a cywile często stawali się równie narażeni na śmierć, jak żołnierze biorący udział w walce.

Studium amerykańskiego historyka przynosi analizę przemocy stosowanej przez Wehrmacht wobec cywilów, zarówno Polaków, jak Żydów w pierwszych tygodniach drugiej wojny światowej. Autor dowodzi, że przejście nazistowskich Niemiec do polityki zbrodni na ludności cywilnej i ludobójstwa nie rozpoczęło się w 1941 roku w Rosji, jak się powszechnie sądzi, ale w Polsce w 1939 roku. Dokonuje analizy ideologicznych aspektów polskiej kampanii, planów wymordowania polskiej elity politycznej i intelektualnej, polityki antyżydowskiej, współpracy SS i Wehrmachtu, a zwłaszcza sposobu traktowania polskiej ludności cywilnej przez niemieckich żołnierzy. W przekonujący sposób pokazuje, że inwazja na Polskę zapoczątkowała pierwszy z szeregu programów rozbudowanych zabójstw, które Niemcy wprowadziły w życie podczas wojny.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-06-03206-2
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Goyathlay
24 X 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają