Kup książkę [edytuj książkę]

Siła odpychania

Obserwujemy dramat uczucia zanieczyszczonego, a wreszcie zniszczonego przez wzajemne projekcje; dramat związków, które oparte są na wymyślaniu sobie partnera, a nie na prawdziwym spotkaniu z nim. Cała trójka bohaterów powieści wyemigrowała z PRL w latach osiemdziesiątych. Romansując i konkurując ze sobą, próbują zrozumieć rzeczywiste motywacje własnych życiowych wyborów. Starają się także przemyśleć swój stosunek do polskości i katolicyzmu. Czytelnicy, którzy znają Cezarego Michalskiego jako agresywnego publicystę, będą zaskoczeni.

Autor o książce:
Romans polityczny. W zamierzeniu coś w rodzaju "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Autor jest także fanem Michela Houllebecqa, jedynego chyba dziś w Europie pisarz, który zamiast zmieniać świat albo od niego uciekać postanowił go krytycznie przedstawić. Bohaterami powieści jest troje rówieśników autora książki. Urodzeni na początku lat 60 mają za sobą wysoce destabilizującą sekwencję biograficzną: radosny Gierek, dekadencki Gierek, pierwsza Solidarność, stan wojenny, zapaść lat 80, emigracja, przełom ustrojowy 1989, świetlana współczesność po końcu historii (a to wszystko jeszcze przed czterdziestką, w tym tempie do emerytury przeżyją jeszcze Wojnę Światową, Apokalipsę i Nowe Jeruzalem). Młoda kobieta i dwóch zaprzyjaźnionych ze sobą młodych mężczyzn bez trudu popada w dramatyczny trójkąt miłosny. Jeden z bohaterów (Wojtek) jest naprawdę brzydkim typem. Od zawirowań własnej biografii tak mu odbiło, że teraz chce się mścić na świecie. Z braku innych złych ról do obsadzenia wybrał sobie rolę resentymentalnego antysemity, który winą za własną klęskę obciąża innych. Bohaterowie "Siły odpychania" wyemigrowali z PRL-u w latach 80-tych, ale nie wrócili do Ojczyzny po wielkim zwycięstwie i przełomie ustrojowym roku 1989. Nie rozumieją pozytywnych przemian, jakie zaszły w naszym kraju. Pozwala im to z przekonaniem odgrywać role "Straconego pokolenia" i formułować pod adresem współczesnej polskiej rzeczywistości sądy gorzkie i krytyczne. Cała trójka stara się powrócić do normalnego życie, co nie zawsze się im udaje. Ich instynkt samozachowawczy każe im korzystać z innych osób jako leku antydepresyjnego, co dodatkowo komplikuje ich romanse i przyjaźnie. Proza nie jest formalnie naiwna ale nowoczesna (co najmniej modernistyczna, a może nawet post, coś w rodzaju "Powieści workowatej" Stanisława Ignacego Witkiewicza). Zainteresowany forma czytelnik z wykształceniem teoretycznoliterackim odnajdzie tu - włączone w normalną trzecioosobową narrację - dziennik, dramat, esej. Ale owe ambitne wtręty mogą także przypaść do gustu czytelnikom bez wykształcenia teoretycznoliterackiego. Posuwają bowiem do przodu akcję i przyczyniają się do objaśnienia motywacji burzliwego romansu.

http://ksiazki.wp.pl/bid,22128,eid,23235,tytul,Sila-odpychan...

[edytuj opis]

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: WAB
Rok wydania: 2002
ISBN: 83-88221-99-X
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: dona
06 X 2010 (ponad 14 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają