Kup książkę [edytuj książkę]

Druga strona Księżyca. Przygoda na wyspach Pacyfiku

Pasjonującą opowieść o wyprawie na rzadko odwiedzane przez turystów z Polski wyspy Pacyfiku snuje w najnowszej, wydanej przez National Geographic, książce Druga strona Księżyca, znany podróżnik i pisarz, Olgierd Budrewicz.

Opisywana przez niego tajemnicza "druga strona Księżyca", z zagubionymi w bezmiarze oceanu wyspami i atolami, z granicami w postaci prostych linii wytyczonych na wodzie, to nadal jeden z bardziej egzotycznych i tajemniczych rejonów świata. Dla Olgierda Budrewicza na rozsianych po Pacyfiku wyspach świat sprzed wieków zderza się z cywilizacją, ale tylko w części uznaje ją za swoją. Wschody i zachody słońca jak z kiczowatych, hollywoodzkich filmów urzekają wszystkich przybyszów, podobnie jak senne plaże obmywane przez krystaliczne wody. Zaskakują kamienne pieniądze wielkości młyńskiego koła i nadzy tubylcy pośrodku zatłoczonego targowiska. Życzliwi i skorzy do uśmiechu ludzie wzbudzają sympatię.

Przygodę na Pacyfiku Olgierd Budrewicz rozpoczyna od Wysp Salomona, Papui-Nowej Gwinei i Irianu Zachodniego. Szlak zaplanowanej podróży wiedzie następnie na mikronezyjskie wyspy w sąsiedztwie równika: od Guam przez Mariany Północne, archipelag Palau, następnie do dwóch krajów Mikronezji (Yap i Pohnpei), wreszcie do republik pod nazwą Wyspy Marshalla i Kiribati. Na zakończenie po raz drugi w życiu autor trafia do krajów Polinezji: Samoa, Tonga i Fidżi. W sumie dwadzieścia kilka lądowań...

Olgierd Budrewicz obrazowo opisuje w książce te zagubione w bezmiarze oceanu wyspy, ich etniczną i kulturową odrębność. Przypomina o nękających je od tysięcy lat tajfunach, o niezwykłych wydarzeniach, jakich były świadkami, wojnach plemiennych, politycznych przepychankach wielkich mocarstw, o skutkach efektu cieplarnianego czy eksperymentach atomowych, wreszcie odkrywa na nich polskie ślady, m.in. jednego z najświetniejszych znawców Oceanii, uczonego i etnografa, Jana Kubarego.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: G J RBA
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-89019-58-2
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Goyathlay
20 IX 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają