Kup książkę [edytuj książkę]

Szczuropolacy

Słynna powieść Edwarda Redlińskiego, która doczekała się dwóch głośnych adaptacji: filmowej - "Szczęśliwego Nowego Jorku" oraz teatralnej - "Cud na Greenpoincie".
"Szczuropolacy" (książka wydawana niegdyś także pod tytułem "Szczurojorczycy") to pełna gorzkich refleksji groteskowa opowieść z życia ubogich polskich emigrantów zarobkowych w USA, którzy wyjeżdżając z Polski, byli pełni wiary w poprawę własnego życia, na miejscu zaś musieli stawić czoło nędzy dnia codziennego szokująco odmiennej od "amerykańskiego snu". Skazani na życie w ciasnych, wynajmowanych mieszkaniach (szczurzych norach), nieznający języka ani miejscowych zwyczajów, oderwani od rodziny i tradycji, pracując od świtu do nocy za marny grosz, byli bez szans na awans społeczny i sukces zawodowy.
Redlińskiemu w mistrzowsko lapidarnej narracji udaje się - poprzez krytykę amerykańskiego kultu pieniądza oraz kultywowanego tamże modelu sukcesu ("od pucybuta do milionera") - pokazać w krzywym zwierciadle polskie przywary i grzechy narodowe: chciwość, małostkowość, kłótliwość, skłonność do anarchii.
Ekranizacja "Szczuropolaków" w reżyserii Janusza Zaorskiego (pt. "Szczęśliwego Nowego Jorku") odniosła duży sukces frekwencyjny, film znalazł również uznanie krytyki (wystąpili m.in.: Cezary Pazura, Bogusław Linda, Janusz Gajos, Katarzyna Figura, Zbigniew Zamachowski i Rafał Olbrychski).

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-7648-384-9
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Goyathlay
26 VIII 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają