Kup książkę [edytuj książkę]

Opowieść o Tybecie

Spojrzenie przywódcy Tybetańczyków na historię jego narodu i kraju.

"Aby wiedzieć, jak żyć w przyszłości, trzeba zrozumieć przeszłość" - te słowa Dalajlamy stanowią najlepszy komentarz do Opowieści o Tybecie. Książka ta prezentuje osobiste spojrzenie przywódcy Tybetańczyków na historię jego narodu i kraju. Subiektywizm tej wizji sprawia, że wymyka się ona naukowej weryfikacji, za to wyłania się z niej barwny obraz Krainy Wiecznych Śniegów od czasów mitycznych po współczesność. Jego Świątobliwość snuje fascynującą opowieść o świecie wielkich buddyjskich mistrzów i bogatej tybetańskiej tradycji duchowej, wyjaśnia, jak powstała instytucja dalajlamy, opowiada o związkach Tybetu z Mongołami, imperium mandżurskim i wspólnej tybetańsko-chińskiej historii. Sięgając w nieraz bardzo odległą przeszłość swego wielowiekowego kraju, dotyka też palących współczesnych problemów.
T. Laird na podstawie rozmów z Dalajlamą opracował niezwykle interesującą i przystępnie napisaną książkę, która pozwala zgłębić zarówno tajemnice Tybetu, jak i tajniki osobowości przywódcy tego wyjątkowego kraju.

"Lektura tej niezwykłej opowieści XIV Dalajlamy o mitach i historii Tybetu, spisana przez Thomasa Lairda, to wspaniała nauka i ogromna przyjemność. Przekaz Jego Świątobliwości, wzbogacony opisami nieoficjalnych sytuacji towarzyszących rozmowom, staje się tu bardzo czytelny i wyrazisty" - Peter Matthiessen, autor książki Śnieżna pantera, laureat National Book Award.

Obecny XIV Dalajlama (Tenzin Gyatso) jest zarówno politycznym, jak i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Od 1959 roku przebywa na wygnaniu w Indiach. Jego postawa i działania na rzecz pozbawionego przemocy rozwiązania problemów w tamtym regionie świata sprawiły, że w 1989 roku przyznano mu Pokojową Nagrodę Nobla.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: REBIS
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-7510-128-7
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: disappear
15 VIII 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają