Kup książkę [edytuj książkę]

Żywoty cezarów

“Żywoty Cezarów” Gajusza Swetoniusza Trankwillusa jest dziełem przedstawiającym biografie Juliusza Cezara i 11 cesarzy rzymskich panujących w I wieku n.e. Książka przez znawców określana jest jako nowa forma literatury historycznej, odstępująca od chronologicznego przedstawiania wypadków, a zawierająca raczej opisy życia prywatnego cesarzy i życia codziennego Rzymu z okresu I wieku n.e.
Autor dzieła (łac. Gaius Suetonius Tranquillus), żyjący w latach ok. 75 – 160 n.e. pochodził ze stanu ekwickiego, syn trybuna wojskowego z okresu panowania cesarza Otona, pisał zarówno po łacinie jak i po grecku. Przyjaźnił się z Tacytem i Pliniuszem Młodszym. Około roku 120 został sekretarzem kancelarii cesarskiej Hadriana, dzięki czemu miał dostęp do wielu cennych materiałów źródłowych, które wykorzystał pisząc “Żywoty Cezarów”. Materiały te stanowiły min. autobiografie cesarzy, ich mowy i listy, dzienniki urzędowe, protokoły zebrań senatu.
Wszystkie biografie napisał z zachowaniem podobnej konstrukcji, którą z grubsza można określić zasadą trójpodziału. W pierwszej części próbuje w miarę chronologicznie opisać główne wydarzenia z okresu panowania danego władcy, w drugiej skupia się na cechach charakteru cesarzy, by w końcówce przejść do opisu ich śmierci, zawsze poprzedzonej znakami wróżebnymi.
W kolejnych księgach zostali opisani następujący władcy: Boski Juliusz, Boski August, Tyberiusz, Gajus Kaligula, Boski Klaudiusz, Nero, Galba, Oton, Witeliusz, Boski Wespazjan, Boski Tytus i Domicjan. Skupienie się przede wszystkim na jak najbardziej prywatnej, często nawet intymnej stronie życia bohaterów, spowodowało, iż dzieło nabrało charakteru niemal sensacyjnego. Pokazanie zarówno wielkich czynów jak i odrażających zbrodni, postaw opartych na tzw. “rzymskich cnotach” a także działań nacechowanych niepohamowanymi namiętnościami, doprowadziło do podziału cezarów na wyraźne dwie grupy. Tym, którzy współpracowali z senatem i nawiązywali do starych tradycji i “rzymskich cnót” nadał przydomek “boski”, tych zaś którzy zasłynęli jako zdeprawowani władzą zbrodniarze i zepsuci przez rozpustne życie łajdacy nie oszczędził, opisując z jak najgorszej strony. Dla przykładu można wskazać dynastię julijsko-klaudyjską, z której zdecydowanie wyróżnieni zostali Juliusz Cezar, Oktawian August oraz Klaudiusz. Opisy tych postaci, szczególnie Oktawiana Augusta i Klaudiusza, wskazują na mądrość ich rządów, nacechowaną ścisłą współpracą z Senatem i patrycjuszami. Zupełne przeciwieństwo stanowią opisy Tyberiusza, Kaliguli i Nerona, zbrodniarzy i rozpustników. Najbarwniejsza chyba jest biografia Kaliguli, który pomimo, iż panował zaledwie 4 lata (37-41 n.e.), wsławił się licznymi zbrodniami, szalonymi pomysłami i rozpustnym życiem. To nie kto inny, jak właśnie Kaligula, nadał swojemu ukochanemu koniowi tytuł konsula. Z koniem tym zresztą sypiał. Do dnia dzisiejszego historycy nie są zgodni, czy był to człowiek szalony, czy też bardzo przebiegły, próbujący ośmieszyć najważniejszą rzymską instytucję, jaką był senat i pokazać, kto tak na prawdę jest panem życia i śmierci.
Polskie wydanie “Żywotów Cezarów” zostało poprzedzone doskonałą przedmową Józefa Wolskiego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawcy czasów rzymskich. Profesor Józef Wolski, pomimo stwierdzenia, iż Swetoniusz nie był historykiem w naszym pojęciu, dziełu jego przypisuje wielkie znaczenie dla poznania historii Rzymu I w n.e., określając je jako doskonałe uzupełnienie dla dzieł Tacyta (Annales i Historiae).
Z kolei styl i język zapewniły “Żywotom Cezarów” wielką popularność po dzień dzisiejszy, a treści w nich zawarte zostały wykorzystane w licznych książkach oraz sztukach i filmach. Najbardziej znanym dziełami są tutaj zekranizowane powieści Roberta Graves''a “Ja Klaudiusz”i “Klaudiusz i Messalina”.


http://pl.shvoong.com

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: -
Rok wydania: -
ISBN: -
Ocena: 4
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: romusis
15 VIII 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Tej książki jeszcze nie otagowano, zrób to!

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają