Kup książkę [edytuj książkę]

Fritz Kolbe. Szpieg w sercu III Rzeszy

Samotna walka Fritza Kolbego należy do najbardziej spektakularnych dokonań drugiej wojny światowej. Niewielu Niemców miało odwage przeciwstawić się nazistowskiemu barbarzyństwu. Jeszcze mniej liczni zdecydowali się na potajemną współpracę z aliantami. Do takich należał Fritz Kolbe.
Ten skromny urzędnik niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych stał się jednym z najważniejszych szpiegów (tajnych agentów alianckich) podczas drugiej wojny. Z narażeniem życia, w latach 1943-1945 jako "George Wood" przekazał OSS (Office of Strategic Services), agencji przekształconej później w CIA, ogromną liczbę dokumentów najwyższej wagi. Szczęśliwie udało mu się uniknąć ujęcia przez gestapo i pomimo całkowitego osamotnienia, do ostatnich dni wojny wypełniał swoją misję. Fritz Kolbe był jednym z ludzi, którzy zaważyli na losach wojny.
Jednakże jego historia zawiera także ziarno goryczy, jest bowiem historią bohatera niedocenionego. Historią człowieka, którego alianci przez długi czas nie chcieli potraktować serio, a po roku 1945 wielu jego rodaków z uporem uważało za zdrajcę i nigdy nie uznało jego zasług.
Osoba Fritza Kolbego pozostawała w cieniu, do chwili otwarcia archiwów przez wiele lat niedostępnych i rozrzuconych po świecie. Książka niniejsza, opowiadająca o niezwykłej przygodzie, stanowi również wspaniałą lekcję niezłomnej postawy i umiłowania wolności.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Rok wydania: 2006
ISBN: 83-05-13463-6
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Goyathlay
20 VII 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają