Kup książkę [edytuj książkę]

Spokojne niedzielne popołudnie

Książka ta zawiera wybrane reportaże z lat siedemdziesiątych. Publikowane były w prasie tygodniowej, głównie w "Polityce" (z której Hanna Krall odeszła po ogłoszeniu stanu wojennego) oraz w "Tygodniku Powszechnym". Jednakże trzy kolejne próby wydania ich w postaci książkowej napotykały na opór cenzury, zarówno urzędowej, jak i nieoficjalnej, redakcyjnej. W roku 1976 został zniszczony skład przygotowanego do druku w wydawnictwie "Iskry" zbioru reportaży Szczęście Marianny Głaz. Następna książka, Sześć odcieni bieli, zdołała się wprawdzie ukazać w roku 1978, ale w postaci poważnie okrojonej. Kolejny wybór reportaży, Katar sienny, autorka złożyła w Wydawnictwie Literackim w roku 1980. Został on nawet wydrukowany, ale i ta książka nie ujrzała światła dziennego, bowiem cały nakład poszedł na przemiał. Złożony w wydawnictwie Czytelnik maszynopis kolejnej książki, Niewinność na resztę dni, po dwu latach czekania został zwrócony autorce bez żadnego uzasadnienia.
Wybrane reportaże z niewydanych książek Hanna Krall opublikowała ostatecznie w podziemnym Wydawnictwie Pokolenie w roku 1988 pt. Trudności ze wstawaniem
(z posłowiem Kazimierza Dziewanowskiego). Dwa lata później książka ta ukazała się oficjalnie, razem z powieścią Okna (wydaną wcześniej przez emigracyjne wydawnictwo Aneks w Londynie).
Spokojne niedzielne popołudnie jest nowym wyborem tekstów z tych książek. Żadnej z nich jednak nie powtarza i stanowi nową integralna całość. Reportaże Hanny Krall, znakomitej polskiej reporterki, mówią o losach konkretnych ludzi, żyjących w konkretnych czasach, a jednocześnie mają charakter uniwersalny, co jeszcze lepiej widać teraz, kiedy się je czyta w innej rzeczywistości, w innych czasach. Autorka w mistrzowski sposób oddaje język epoki, która odeszła w przeszłość. Wystarczy, że przywoła zasłyszaną rozmowę, przedmiot lub krajobraz, a rzeczywistość rozbłyskuje niespodziewanymi znaczeniami. Pozostając świadectwem czasu, reportaże Hanny Krall są jednocześnie wybitną literaturą.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo a5
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-85568-70-0
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Goyathlay
19 VII 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają