Kup książkę [edytuj książkę]

Sensacje XX wieku. II wojna światowa

Dziewięć najważniejszych wydarzeń, które określiły przebieg II wojny światowej:

„Śmierć marszałka” – prowokacja niemieckiego wywiadu, sprawiła, że Stalin uznał, iż marsz. Michaił Tuchaczewski spiskuje przeciwko niemu. Zabicie marszałka i wielka czystka w radzieckich siłach zbrojnych pozbawiły Armię Czerwoną siły i przesądziły o paśmie klęsk w 1941 roku.

„Czarna orkiestra” – na czele tajnej organizacji antyhitlerowskiej w Niemczech stali admirał Wilhelm Canaris (szef wywiadu i kontrwywiadu wojskowego) i gen. Ludwig Beck. Jak ich działalność pokrzyżowała plany Adolfa Hitlera?

„Pojedynek na pustyni” – wielka klęska wojsk niemiecko-włoskich pod El- Alamejn w dużej mierze była zasługą brytyjskiego wywiadu.

„Komandosi” – niewielkie oddziały tworzone w czasie wojny nie zmieniły jej biegu, ale śmiałe akcje dawały nadzieję podbitym narodom.

„Skazani” – akcja alianckich komandosów pod Dieppe skazana była na niepowodzenie. Śmierć i niewola dzielnych żołnierzy nie poszły jednak na marne.

„Kryptonim Cycero” – Czy Elias Bazna, kamerdyner w brytyjskiej ambasadzie w Turcji rzeczywiście sprzedawał Niemcom tajne dokumenty? A może była to sprytna prowokacja brytyjskiego wywiadu, która wyrządziła Niemcom ogromne szkody?

„Tajemnica Overlord” – Niemcy mieli we Francji wystarczające siły, aby odeprzeć wojska inwazyjne, które wylądowały 6 czerwca 1944 roku na normandzkich plażach. Dlaczego, więc ponieśli klęskę?

„Piekło i niebo” – Amerykanie postanowili rzucić na kolana Japonię dokonując zmasowanych nalotów. „Superfortece” zgotowały piekło mieszkańcom japońskich miast i wygrały wojnę na Dalekim Wschodzie.

„Sprawa Żukowa” – marszałek Gieorgij Żukow stał się głównym celem Stalina, który postanowił zniszczyć bohaterów tamtej wojny. Sprawa wydawała się łatwa, gdyż marszałek miał wiele grzechów na sumieniu i wielu wrogów w Moskwie.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Magnum
Rok wydania: 1994
ISBN: 83-8585-210-7
Ocena: 5.12
Liczba głosów: 4
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: jareck
18 VII 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają