Kup książkę [edytuj książkę]

Jestem legendą

Jedna z najważniejszych dwudziestowiecznych powieści o wampirach, regularnie pojawia się w pierwszych dziesiątkach przygotowywanych przez krytyków list najlepszych dzieł grozy. Tę trzecią książkę w dorobku Richarda Mathesona początkowo reklamowano jako fantastykę naukową, ponieważ, mimo iż powstała w 1954, jej akcja rozgrywa się w roku 1976, czyli w przyszłości. Straszliwa zaraza zdziesiątkowała całą ludzkość, a nieszczęśników, którzy ją przeżyli, przemieniła w spragnione krwi stwory nocy. Z wyjątkiem Roberta Neville’a, który jako jedyny wydaje się odporny na działanie choroby. O ironio, teraz to on jest outsiderem, legendarnym potworem, którego trzeba zniszczyć, bo różni się od wszystkich. Matheson, piszący w surowym, niemal dokumentalnym stylu, był jednym z pierwszych autorów, którzy potrafili przekonać czytelnika, że nieumarli mogą się czaić nie tylko w odległym gotyckim zamku, ale i w chłodni miejscowego supermarketu. Wypływ, jaki wywarł na całe pokolenie autorów bestsellerów, w tym Stephena Kinga i Deana Koontza, którzy czytali go we wczesnej młodości, można określić mianem, coż… legendarnego. Robert Neville to genialny naukowiec, jednak nawet jemu nie udało się opanować straszliwego wirusa, którego nie można powstrzymać ani wyleczyć i który... został stworzony ludzką ręką. Neville, z niewiadomego powodu odporny na działanie wirusa, jest ostatnim żyjącym człowiekiem w mieście – kiedyś zwanym Nowym Jorkiem... – a być może nawet na świecie. Jednak nie jest sam. Otaczają go „Zarażeni” – ludzie, którzy na skutek epidemii zmienili się w mięsożernych mutantów zdolnych do funkcjonowania jedynie w ciemnościach, pożerających i zarażających wszystko i wszystkich na swojej drodze. Ostatnie trzy lata Neville buszował po okolicy w poszukiwaniu pożywienia i zapasów, systematycznie wysyłał w eter wiadomości, wierząc, że dotrą one do innych ocalałych. Jednak Zarażeni cały czas czają się w mroku, obserwują każdy jego ruch i czekają, aż zrobi jeden śmiertelny błąd. Będąc jedyną nadzieją ludzkości, Neville ma już tylko jeden cel: znaleźć sposób na odwrócenie działania wirusa. Chce do tego wykorzystać własną, odporną na chorobę krew, na którą jednak wciąż polują Zarażeni. Neville wie, że potwory mają nad nim przewagę, a jego czas nieubłaganie dobiega końca.
[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Ty sukinsynu, pomyślał niemal czule, oglądając oglądając roztrzepotaną miniaturową bryłkę protoplazmy. Ty wredny sukinsynu."
Dodał: Drelka Dodano: 02 IX 2011 (ponad 8 lat temu)
+2 0


"Dopiero w tym momencie doświadczył rozpaczliwego pragnienia uwierzenia w Boga, który strzeże własnego stworzenia. Lecz nawet modląc się, czuł ukłucie wątpliwości i wiedział, że lada moment zacznie drwić z samego siebie."
Dodał: Goyathlay Dodano: 23 IX 2014 (ponad 5 lat temu)
0 0


"Gdybym tylko był wierzący, miałbym dowód na to, że modlitwy działają."
Dodał: Goyathlay Dodano: 23 IX 2014 (ponad 5 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 22 V 2015, 15:33:31 (ponad 5 lat temu)
0 0
Nie sądziłam, że film tak różni się od książki. Kiedy zaczęłam czytać pojawiły się pierwsze różnice, następnie zaczęły się tak mnożyć, że nie było sensu ich szukać i analizować. To zupełnie inna historia. Przede wszystkim podobała mi się kreacja wampira. Ich istnienie zostało uzasadnione w sposób naukowy i mimo fikcji literackiej tworzy logiczną całość. To także opowieść o samotności i przetrwaniu. W końcu sławy tytuł "Jestem legendą" został przeze mnie w pełni zrozumiany. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło i jednocześnie bardzo mi się spodobało. Nie było typowego poświęcania jednostki dla dobra ludzkości, Robert Neville stał się niczym Dracula, a wampiry jego pogromcami. Właśnie to całe odwrócenie i zmiana proporcji było ciekawe. Warto przeczytać, bo to naprawdę kawał dobrej roboty. Polecam gorąco!
Oceniam książkę na: 5.5

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Mag
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-7480-071-6
Ocena: 4.84
Liczba głosów: 19
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: aleandra
02 V 2009 (ponad 11 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają