Kup książkę [edytuj książkę]

Ania z Avonlea

Rezygnując ze swoich marzeń i aspiracji, Ania nie wyjeżdża na uniwersytet, nie chcąc zostawiać coraz gorzej widzącej Maryli samej. Jednocześnie ta rudowłosa dziewczyna ma mocne postanowienie intensywnej pracy nas sobą, w tym również dokształcanie się, a tymczasowo zostaje nauczycielką w miejscowej szkole (po rezygnacji z tej funkcji na jej rzecz Gilberta Blythe'a). W czasie tego tomu Ania zawiera nowe znajomości (jak chociażby ze swoim sąsiadem, panem Harrisonem czy panną Lawendą), umacnia stare, a przede wszystkim cieszy się życiem.
Ważną zmianą w życiu Ani Shirley jest pojawienie się na Zielonym Wzgórzu dzieci, a konkretniej pary bliźniąt – osieroconych przez matkę i przygarniętych przez Marylę. Końcowo miał się nimi zaopiekować ich wujek, jednak umiera, a zarówno Ania, jak i Maryla przyjmują tą wiadomość z pewną ulgą, a w każdym razie cieszą się, że Tola i Tadziu zostaną z nimi na zawsze.
K.M.A., czyli Koło Miłośników Avonlea rozwija się, "zarażając" swoją działalnością coraz większą liczbę mieszkańców tego miasteczka. Jedyną wpadką jest pomalowanie Domu Ludowego (na co wcześniej przeprowadzona została kwesta pieniężna) na jaskrawoniebieski kolor.
Zakończenie książki jest jakby punktem zwrotnym w uczuciowym życiu Ani. To wtedy, po ślubie panny Lawendy z ojcem swojego najlepszego ucznia – Jasia Irvinga, dziewczyna po raz pierwszy dostrzega w Gilbercie nie tylko kolegę.Cykl: "Ania z Zielonego Wzgórza":

1. Ania z Zielonego Wzgórza
2. Ania z Avonlea
3. Ania na uniwersytecie
4. Ania z Szumiących Topoli
5. Wymarzony dom Ani
6. Ania ze Złotego Brzegu
7. Dolina Tęczy
8. Rilla ze Złotego Brzegu
9. Ania z Wyspy Księcia Edwarda

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Życie nasze bywa bogate lub ubogie zależnie od tego, co w nie wkładamy, a nie od tego, co zeń czerpiemy."
Dodał: dona Dodano: 04 III 2011 (ponad 10 lat temu)
+30 0


"Na tym świecie trzeba spodziewać się dobra, być przygotowanym na zło, a przyjmować, co Pan Bóg da"
Dodał: edziulka Dodano: 29 V 2011 (ponad 9 lat temu)
+16 0


"Może, mimo wszystko, miłość nie zawsze zjawia się w życiu jak wspaniały rycerz poprzedzony fanfarami, otoczony przepychem?… Może zbliża się bezgłośnie i skromnie jak stary przyjaciel? Może ma pozory prozy, dopóki jakaś fala blasków, prześwietlająca nagle jej karty, nie wydobędzie z nich na jaw ukrytych rytmów i melodii?… Może… może miłość wykwita po prostu z serdecznej przyjaźni jak złocista róża z zielonego pąka?…"
Dodał: edziulka Dodano: 29 V 2011 (ponad 9 lat temu)
+14 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 1997
ISBN: 8373374230
Ocena: 5.01
Liczba głosów: 191
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: iwona1992
14 IV 2009 (ponad 12 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają