Kup książkę [edytuj książkę]

Mądrość Toskanii

Ferenc Máté mieszka w Toskanii już ponad dwadzieścia lat. Opowiadając o swoich doświadczeniach, przytaczając anegdoty i ciekawe historie, przybliża nam idyllę toskańskiego życia - bliskość natury, zżytą społeczność sąsiadów, silne więzi rodzinne, aktywny sposób spędzania czasu, zdrową i smaczną kuchnię, bogatą tradycję, proste wartości. Książka uwodzi opisami i humorem, który ujął miliony czytelników na całym świecie. Inspiruje i zaprasza każdego z nas do odnalezienia własnej małej Toskanii...

Máté przeciwstawia toskańską mądrość konsumpcyjnemu modelowi życia, które większość z nas wiedzie - z bezosobową kulturą wielkomiejską i spadkiem poczucia bezpieczeństwa. Zastanawia się, co się stało z naszymi niegdyś przyjaznymi i opiekuńczymi sąsiadami, spokojnymi niedzielami, samodzielnością, indywidualnością, dzieciństwem naszych pociech oraz stabilnym życiem? Dla kontrastu opisuje wielowiekowe toskańskie tradycje, nakazujące cieszyć się skromnym życiem i darzyć miłością proste rzeczy, choćby takie jak rodzinny interes, duży ogród warzywny, wysokiej jakości produkty miejscowych rzemieślników, a także niezależność, które składają się na solidny fundament społeczny. Czerpiąc ze swoich toskańskich doświadczeń, autor podpowiada nam, w jaki sposób możemy wieść `dobre życie` w swoich małych ojczyznach. Wystarczy tylko chcieć i ożywić zapomniane uczucie do prostego codziennego życia, jedzenia przygotowanego z pasją, spokoju oraz, co najważniejsze, przyjaźni z innymi.

Tytuł oryginału: Wisdom of Tuscany, tłumaczenie: Zbigniew Kordylewski


Premiera: 07.07.2010

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Tak naprawdę człowiek niewiele potrzebuje do szczęścia: dachu nad głową, dobrego obiadu na stole trochę świeżego powietrza, poczucia bezpieczeństwa, rodziny oraz dobrych przyjaciół... no dobrze, warto jeszcze wspomnieć o piwniczce pełnej wina..."
Dodał: marzyciel Dodano: 19 V 2011 (ponad 7 lat temu)
+3 0


"Kiedy człowiek budzi się każdego ranka we własnym domu, a nie na jakichś sztucznych przedmieściach czy mikroskopijnym mieszkanku, widzi słońce wschodzące nad wzgórzami, a zamiast betonowej dżungli zielone drzewa, czuje świeżość nadchodzącą wraz z porankiem i życie tętniące w stajni zamiast smogu i spalin samochodowych, spogląda do góry w niebo zamiast w panele na suficie i wdycha czyste powietrze pełna piersią, zamiast siedzieć w zamkniętym małym pomieszczeniu... w porównaniu z tym niby – życiem przerzucanie obornika nabiera nagle cech raju na ziemi."
Dodał: marzyciel Dodano: 19 V 2011 (ponad 7 lat temu)
+2 0


"Kultura konsumpcyjna sięgnęła szczytu, gdy wszyscy uwierzyliśmy, że dobra materialne mogą zastąpić życie pełne pasji, a kolejne przedmioty przyniosą nam szczęście, spełnienie, miłość i radość. Nie zdawaliśmy sobie wtedy sprawy, że jest wręcz odwrotnie.

Toskańczycy są niezwykli nie z powodu rzeczy, które posiadają, ale z powodu rzeczy, z których postanowili zrezygnować."
Dodał: marzyciel Dodano: 18 V 2011 (ponad 7 lat temu)
+2 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 02 III 2012, 09:38:15 (ponad 6 lat temu)
0 0
„OWA mądrość wyraża się w la vita quaotidiana, w życiu codziennym, kiedy Toskańczycy spotykają się ze sobą na ulicy, w kawiarniach, sklepach, I na rynku; w gronie rodziny, przyjaciół, sąsiadów I lokalnych społeczności, wiążących ich ściśle ze sobą.
Mądrość tkwi w pracy rzemieślnika, pięknie utrzymanych winnicach I gajach oliwnych, bujnych ogrodach warzywnych, długich codziennych posiłkach, bochenkach chleba z chrupiącą skórką, niesłychanie złożonych w smaku sosów do makaronu oraz sile miejscowego wina” – pisze Autor.

A myśmy się zachłysnęli gospodarką rynkową, U.E. i tempem życia. Co za absurd:- ((.
Oceniam książkę na: 6.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Prószyński I SKa
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-7648-427-3
Ocena: 6
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: annie28
26 VI 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają