Kup książkę [edytuj książkę]

Moralna i niemoralna historia pieniądza

René Sédillot, światowej sławy historyk ekonomii, opisał w Moralnej i niemoralnej historii pieniądza przebogate dzieje środków płatniczych na tle historii ludzkości. Łącząc ogromną wiedzę z błyskotliwym stylem, ukazał związki pieniądza z moralnością, polityką i religią.
Powstało dzieło pasjonujące, pełna zaskakujących szczegółów opowieść o losach wynalazku, który wyznaczył granicę pomiędzy prehistorią a historią świata.

Czy to możliwe - pyta autor - że pewnego dnia genialny albo po prostu pełen inwencji człowiek wpadł na pomysł, by wybrać jakiś towar i używać go jako stałego pośrednika między wymienianymi dobrami? Nie - odpowiada - tu pomógł przypadek, cierpliwość i pomysłowość. Tak zaczęła się fascynująca historia pieniądza, prowadząca od konkretu do abstrakcji, od najprostszych przedmiotów, jak muszle, czy kamienie, poprzez ziarna kakao używane przez Azteków i migdały, którymi płacono w królestwie Gudżaratu, metalowe, a później złote monety, banknoty, aż do dzisiejszych kart kredytowych i abstrakcyjnych liczb na kontach bankowych. René Sédillot przekonuje, że była to historia pełna meandrów i nagłych zwrotów, jak choćby w przypadku niespodziewanego powrotu pieniędzy roślinnych - tulipanów w XVII-wiecznej Holandii albo zboża w rewolucyjnej Rosji, czy też odradzającej się w XX wieku wymiany towarowej w najbardziej anachronicznych formach. Pokazuje, jak często o losach pieniądza decydował przypadek, a kiedy magia i przesądy. Udowadnia, że mimo przypisywanej pieniądzom odpowiedzialności za wojny, niesprawiedliwość i zbrodnie oraz wbrew pojawiającym się od tysiącleci, od Platona po Lenina, utopinym wizjom, ludzkość nie potrafi się bez nich obyć.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: WAB
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-7414-718-7
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Goyathlay
01 VI 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają