Kup książkę [edytuj książkę]

Marco Polo: od Wenecji do Xanadu

Najgłośniejszy europejski badacz Azji, Marco Polo był szczególnym podróżnikiem i pierwszą osobą, która spięła ze sobą Wschód i Zachód. Jako uniwersalna ikona przygody i odkryć geograficznych, przez sześć wieków był obiektem powszechnej fascynacji. O jego wyczynach powstawały legendy i mity. Dzisiaj uznany autor Over the Edge of the World: Magellan's Terrifying Circumnavigation of the Globe ("Znakomite... Doskonałe historyczne czytadło" - The New York Times) prezentuje pierwszą pełną i rzetelną biografię jednej z najbardziej fascynujących postaci w historii świata. W tej wspaniałej pracy niewiarygodna odyseja Marco Polo na Jedwabnym Szlaku i fantastyczne dzieje jego życia spisane są z rzetelnością najbardziej sumiennego kronikarza, nie pomijającego najmniejszych detali. Poznajemy Marco Polo jako nieopierzonego młodego człowieka, potomka bogatej weneckiej rodziny kupieckiej. Ma zaledwie 17 lat, kiedy w 1271 roku wraz z ojcem i wujkiem wyrusza w podróż do Azji. Obserwujemy go, jak zdobywa zaufanie Kublaia Chana, najstraszliwszego i najpotężniejszego władcy na świecie, widzimy jak staje się poważnym dyplomatą i agentem wywiadu, mającym wstęp do wewnętrznego kręgu władcy. Obserwujemy jego przygody w podróżach, podejmowanych w imieniu Chana, jego życie wśród Mongołów i innych plemion, podróże do magicznych miast, wśród których zdarzają się znacznie nowocześniejsze niż te na Zachodzie. Razem z nim podróżujemy z powrotem do Wenecji, obładowanym bogactwami, najnowszymi wynalazkami i doświadczeniem dwudziestu czterech lat podróży. Widzimy tez jego współpracę ze sławnym pisarzem, Rustichello z Pizy, który natychmiast dostrzegł wartość opowieści Polo. Dzięki genialnej spostrzegawczości Polo wymagają one przed zapisaniem jedynie drobnych ubarwień i zdobień literackich. Opowieści zostają zapisane przez Rustichello, gdy ten wraz z Marco Polo przebywa w genueńskim więzieniu; obaj są więźniami wojennymi. "Podróże", zapisane przez Rustichello, służą Europejczykom jako opis Chin aż do dziewiętnastego wieku.

Posiłkując się zapisami źródłowymi w niemal dziesięciu językach i odbywszy własną podróż szlakiem Marco Polo przez Chiny i Mongolię, Bergreen badał kontrowersje, utrzymujące się wokół legendy wielkiego podróżnika, sprawdzał i rozwiewał liczne wątpliwości. W efekcie powstała kronika życia człowieka, który rozszerzył granice ludzkiej wiedzy i wyobraźni. W zamyśle powstała jako kompendium wiedzy o bohaterze na długie dekady, książka o Marco Polo zabiera nas we wspaniałą podróż ku granicom historii - i jeszcze dalej.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-7510-200-0
Ocena: 4.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Goyathlay
28 V 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają