Kup książkę [edytuj książkę]

Poszerzenie pola walki

Bohater Poszerzenia pola walki pracuje jako informatyk dla wielkiej korporacji i doskonale dzięki temu zarabia. Jego życie jest jednak puste i samotne. Wysłany w kilkutygodniową delegację, ma czas i okazję przyjrzeć się dokładniej swojej sytuacji. Praca wymaga od niego kontaktów z antypatycznymi klientami, wieczory spędza przed telewizorem z puszką piwa w jednej, a papierosem w drugiej dłoni. Niekiedy zajmuje się też pocieszaniem zakompleksionego kolegi z pracy... Houellebecq pokazuje, że brak wyższych celów, wartości, a także prawdziwych - nie iluzorycznych - więzi międzyludzkich jest charakterystyczny dla współczesnego świata. Dziś wszystko sprowadza się do działań w dwóch dziedzinach: ekonomicznej i erotycznej. Za sukces uznaje się wyłącznie zdobycie majątku lub popularność wśród przedstawicieli płci przeciwnej. Ta książka była powieściowym debiutem Michela Houellebecqa i spotkała się z żywym przyjęciem krytyki. Dla wielu recenzentów odwaga autora w stawianiu tezy o bankructwie ideowym współczesnego świata graniczyła z bezczelnością. Brak nadziei i wynikająca z niego depresja dla jednych stanowiła bezwzględną prowokację, dla innych - brawurowo wplecioną w literaturę refleksję socjologiczną. Niewielu jednak pozostało obojętnych.
[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Mieliście jakieś życie. (...) Z pewnością nie pamiętacie tego bardzo dobrze, ale fotografie to potwierdzają. Prawdopodobnie w okresie waszego dorastania albo trochę później. Ależ wasz apetyt, żeby żyć, był wówczas ogromny! (...)
Co jeszcze dziwniejsze, mieliście dzieciństwo. Przypatrzcie się teraz siedmioletniemu dziecku, które na dywanie w salonie bawi się żołnierzykami. (...) Od czasu rozwodu nie ma ojca. Rzadko widuje swoją matkę, która zajmuje ważne stanowisko w firmie kosmetycznej. Tymczasem bawi się żołnierzykami i zainteresowanie, jakim darzy ową imitację świata i wojny, wygląda na bardzo żywe. Już teraz brakuje mu miłości, to pewne; ale jakże wydaje się interesować światem!
Wy także interesowaliście się światem. To było dawno; proszę, żebyście to sobie przypomnieli. Ale pole zasad przestało wam wystarczać, nie mogliście żyć dłużej w polu zasad, musieliście wejść w pole walki. (...) Przypomnijcie sobie: woda była zimna.
Teraz jesteście daleko od brzegu (...). Długo myśleliście, że istnieje jakiś drugi brzeg; teraz już wiecie, że go nie ma. Jednak nadal płyniecie i każdy ruch, jaki wykonujecie, przybliża was do utonięcia. Dławicie się, pali was w płucach. Woda wydaje się coraz chłodniejsza, a przede wszystkim bardziej gorzka. Nie jesteście już tacy młodzi. Umrzecie teraz. (...)
Przypomnijcie sobie jeszcze raz, jak wkroczyliście w pole walki."
Dodał: hania884 Dodano: 07 VII 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: WAB
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-7414-515-2
Ocena: 4.75
Liczba głosów: 2
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Goyathlay
18 V 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają