Kup książkę [edytuj książkę]

Kronika wypadków miłosnych

Powieściowa fabuła, tuż-przedwojenna historia miłości Wicia i Aliny, jest przeplatana cytatami autentycznych „kronik” z gazet międzywojennych. Utwór ten, pastisz literatury młodzieżowej, stanowi wielką próbę rehabilitacji kiczu (jak wypowiadał się sam autor), zapoczątkowaną w twórczości Tadeusza Konwickiego już zresztą w „Salcie” (a może jeszcze wcześniej). Oczywiście ta warstwa jest tylko punktem wyjścia do lektury tej niezwykłej książki.

Kompozycja oparta jest na charakterystycznym chwycie konstrukcyjnym Konwickiego — podróży wyobraźniowej. Wicio spotyka bowiem Nieznajomego, czyli siebie z przyszłości, a więc raczej: Nieznajomy spotyka Wicia. Intermediami narracyjnymi są zaś — oprócz wspomnianych już kronik — nostalgiczne refleksje o dawnej Litwie (por. trzy intermedia z „Wniebowstąpienia”), o dawnym świecie, którego już nie ma, a który jako scenerię wypadków fabularnych obserwujemy w jego ostatnim oddechu.

W latach osiemdziesiątych Andrzej Wajda nakręcił według tej powieści film. Scenariusz (jego pierwszą wersję) napisał sam Tadeusz Konwicki. Autor pierwowzoru literackiego został też zaproszony przez reżysera do zagrania roli Nieznajomego.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2006
ISBN: 83-247-0213-X
Ocena: 5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: shczooreczek
16 IV 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają