Kup książkę [edytuj książkę]

Historia O

Arcydzieło literatury erotycznej! Wydana początkowo w 600 egzemplarzach, skandalizująca, zakazana, sprzedawana spod lady, ale i najczęściej czytana powieść francuska XX wieku.
„Historia O” ukazała prawie równocześnie z „Witaj smutku” Françoise Sagan. Ale to ta pierwsza zdobyła prestiżową Prix des Deux Magots, co otworzyło jej drogę do sukcesu i jeszcze podsyciło atmosferę skandalu. Posypały się zakazy: sprzedaży nieletnim, reklamy, plakatów oraz pozwy o obrazę moralności. Jednak żaden proces się nie odbył. Rozgłos wokół „Historii O” potęgowała zagadkowa tożsamość autora. Powieść przypisywano największym pisarzom epoki, aż do 1994 r., kiedy 86-letnia Dominique Aury, intelektualistka, tłumaczka, ówczesna sekretarz redakcji „Nouvelle Revue Française”, ujawniła się w wywiadzie dla „New Yorkera”. Dominique Aury zdradziła również okoliczności powstania książki. Zakochana w Jeanie Paulhan, pisarzu, krytyku, dyrektorze „Nouvelle Revue Française” i członku Akademii Francuskiej, chciała napisać do niego list miłosny i nadała mu formę powieści.

„Nareszcie kobieta, która się przyznaje! A do czego się przyznaje? Do tego, przed czym kobiety zawsze się broniły, a nigdy bardziej niż dzisiaj! Do tego, co mężczyźni cały czas im zarzucali: że wszystko w nich jest seksem, aż po umysł. Że trzeba bez przerwy je karmić, pielęgnować, malować, dbać o nie i bez przerwy je bić. Że one po prostu potrzebują dobrego Pana”.
Z posłowia Jeana Paulhan


„W «Historii O» szokuje to jak ta książka szokuje dzisiaj. Można by pomyśleć, że w naszej spornografizowanej kulturze powieść skandalizująca w 1954 roku, może dziś wydać się niewinna. Ale nie. «Historia O» ma tak potężną siłę oddziaływania jak kiedyś”.
Slate.com

Wydawnictwo Amber, 2013

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2013
ISBN: 9788324148127
Ocena: 3.9
Liczba głosów: 5
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: troodna
27 III 2010 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają