Kup książkę [edytuj książkę]

Monte cassino

Włochy 1944. Żołnierze Karnego Batalionu Wehrmachtu sądzą, że po koszmarze frontu wschodniego, ich kolejne zadania mogą być tylko łatwiejsze. Nie zdają sobie jednak sprawy, że Włochy to nie tylko piękny Rzym, lecz także długie i okrutne walki pod Monte Cassino, jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej.
[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 03 II 2012, 12:15:11 (ponad 7 lat temu)
0 0
Na samym początku warto wspomnieć, że książka Hassela to czysta fikcja literacka , dla której II woja światowa oraz bitwa pod Monte Cassino stanowią tło. Zanim przeczytałam książkę poszperałam trochę w internecie i dowiedziałam się trochę o autorze. Przede wszystkim jest bardzo kontrowersyjnym autorem, któremu zarzuca się zbyt brutalne i dość skrzywione przedstawianie wojennej rzeczywistości. Czy tak jest faktycznie? Fakt, nawiązania do faktów są dość luźne, a bohaterowie , co tu ukrywać są cholernie brutalni wręcz sadystyczni , czasami wręcz obsceniczni. No ale czego innego można spodziewać się po karnej jednostce, w której służył dość szemrany element. Według Hassela była to jednostka "do wszystkiego" i tak została przedstawiona .
Czy mi to przeszkadzało? Wbrew pozorom nie. Książkę czytało się jednym tchem dzięki bardzo dobrze poprowadzonej narracji i specyficznemu językowi. Styl pisarza na długo pozostawia ślady w pamięci. Jeżeli chodzi o bohaterów to choć poniekąd obrzydliwi są świetnie wykreowani. Długo będę pamiętała Portę , Małego, Legionistę, Starego i Svena. Tak charakterystycznych bohaterów raczej nie sposób zapomnieć.
"Monte Cassino" była książką zupełnie inną niż się spodziewałam. Dzięki dość specyficznemu podejściu autora do historycznych faktów nie musiałam skupiać się na przypisach mówiących o zgodności z historią.
Książka choć , u bardziej wrażliwych czytelników może spowodować zgorszenie mnie o dziwo przypadła do gustu. Polecam miłośnikom gatunku , którzy nie przywiązują uwagi do zgodności z historycznymi faktami.
Źródło recenzji http://moniczyta.blogspot.com/2012/02/monte-cassino-moje-pie...
Oceniam książkę na: 5.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Erica
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-89700-87-2
Ocena: 5
Liczba głosów: 2
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: werner78
22 II 2010 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają