Kup książkę [edytuj książkę]

Ziemia bez słońca

Tytuł powieści Szczygła "Ziemia bez słońca" to metafora Polski podczas II wojny światowej - świata nieprzyjaznego, pełnego śmierci, strachu, głodu, w którym trzeba podejmować niemal zwierzęcą walkę o przetrwanie.

Akcja rozpoczyna się w Puławach, rodzinnym mieście głównego bohatera, Tadka Różańskiego, które wraz ze swym młodszym bratem Jędrkiem i chorą na grużlicę matkę musi opuścić, bo na linii Wisły zatrzymał się front. Przymusowa ewakuacja to dramatyczny moment porzucenia domu, poczucia stabilizacji, przyjaciół. To sprawdzian siły więzów rodzinnych, ogromne wyzwanie dla młodego chłopca, który staje się jedynym żywicielem matki i pięcioletniego brata.

Jak Tadek sprosta wyzwaniu, skoro na drodze spotyka niechęć, egoizm lub nędzę podobną do własnej? Czy ktoś wyciągnie do niego pomocną dłoń? Kim jest tajemniczy brodacz, którego drogi ciągle przecinają się z drogami naszego bohatera i który czyha na jego życie? Jakim człowiekiem naprawdę jest doktor, budzący u Tadka silną niechęć? Czy uda się kochającemu synowi uratować matkę?

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 1968
ISBN: -
Ocena: 5.25
Liczba głosów: 2
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Mysendri
16 II 2010 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają