Kup książkę [edytuj książkę]

Tolkien. Człowiek i mit.

W 1997 roku "Władca Pierścieni" został ogłoszony przez angielskich czytelników największym dziełem literackim XX stulecia napisanym w języku angielskim. Tolkien może być uznawany za najpopularniejszego pisarza, jednak często bywa nie rozumiany. Nieraz uważa się jego twórczość literacką za ucieczkę od rzeczywistości. Joseph Pearce twierdzi, że jest wręcz przeciwnie, że dzieła Tolkiena mocno nawiązują do świata, w którym żył on naprawdę, i nie był to bynajmniej świat zrodzony w jego wyobraźni. J.R.R. Tolkien widział swoją pracę pisarską jako dowód na silny związek z bieżącymi sprawami świata. Książka niniejsza mocno osadza Tolkiena i jego twórczość w konkretnych czasach, przedstawiając wpływ, jaki wywarł na innych pisarzy, takich jak C.S. Lewis, a także wpływ, jaki wywarli oni na niego (na przykład grupa literacka Inklingów). Pozwala także zrozumieć zarówno człowieka, jak i mit, który stworzył.
[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Można powiedzieć, że Tolkien jest człowiekiem niezrozumianym, ponieważ jest człowiekiem przemityzowanym. Pojmował on mit w sposób, który aż do dziś dnia nie został uchwycony przez krytyków. I właśnie to nieporozumienie stanowi źródło ich klęski w pojmowaniu jego dzieł. Dla większości współczesnych krytyków mit to zaledwie inne określenie kłamstwa czy fałszu, coś, co z natury swojej jest nieprawdą. Dla Tolkiena mit miał przeciwny sens. Był jedynym sposobem na wyrażenie w zrozumiałej formie pewnych transcendentnych prawd."
Dodał: aserafin84 Dodano: 21 VII 2010 (ponad 8 lat temu)
0 0


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2001
ISBN: 83-7150-799-2
Ocena: 4.62
Liczba głosów: 4
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: aserafin84
11 II 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają