Kup książkę [edytuj książkę]

Jak wściekły pies

"Jak wściekły pies" to dynamicznie rozwijająca się opowieść o niezwykłym pojedynku na śmierć i życie pomiędzy zbiegłym więźniem politycznym a psem, który od umierającego pana - strażnika, otrzymał rozkaz: "zabij go".
Tłem dla tej porywającej, dramatycznej walki, która równie dobrze mogłaby mieć miejsce w zamierzchłych czasach, jest pozornie tylko fikcyjne państwo Ameryki Łacińskiej z fikcyjnym - i jakże wiarygodnym - dyktatorem, krwawo rozprawiającym się ze swoimi politycznymi przeciwnikami.
Psychologiczna przemiana bohatera sprawia, że największym jego wrogiem przestaje być bezwzględny reżim, a staje się nim pies, ścigająca go zapamiętale bestia, która staje się obsesją ściganego, nabiera symbolicznych znaczeń.
Ta opowieść posłużyła jako scenariusz do filmu, który nakręcił Antonio Isasi.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Ścigał go bezlitośnie, opanowany obsesją zabicia go, osaczając na jezdniach i na chodnikach, aż wreszcie umęczone, wykrwawione i wyczerpane zwierzę, zatrzymało się na poboczu szosy, wydane na jego pastwę, pozbawione wszelkiej osłony.
Z odległości dwudziestu metrów Człowiek obserwował je i uświadomił sobie, że wygrał walkę. Pies patrzył również na człowieka i na potworną ciężarówkę, pokrytą czerwonymi plamami z jego własnej krwi. Został pokonany, zrozumiał to. Nie był w stanie poruszyć się i wiedział, że jego zadanie dobiegło kresu. Mógł walczyć z tym człowiekiem i z setką innych; mógł tropić jego ślady po całym kraju i czatować na niego przez szereg dni i miesięcy, ale teraz miał przeciwko sobie twardą i nieczuła maszynę, niezdolną do miłości ani do cierpienia. Nigdy nie odniesie zwycięstwa nad maszyną.Patrzył na niego, jak czeka z zamkniętymi oczyma, pokonany i niezdolny nawet do ucieczki, i czuł, jak wyparowuje z niego cała złość, cała niepohamowana furia, która nie opuszczała go do tej chwili.
Mechanicznym ruchem wyłączył silnik i jego milczenie przekonało go, że w rzeczywistości nie on zwyciężył lecz ciężarówka. Otworzył drzwi i wyskoczył na pustą jezdnię. Spojrzał na swego wroga, który znowu utkwił w nim wzrok i podszedł do niego. Nie widział w nim już dzikiego zwierza, które prześladowało go od miesięcy, lecz biedne, bezbronne, ciężko poranione, jęczące stworzenie. Zatrzymał się o trzy metry od niego; spokojnie na siebie popatrzyli. Porozumieli się w milczeniu. Nie będzie więcej pościgów ani bitew. "
Dodał: Casimirb Dodano: 06 II 2010 (ponad 9 lat temu)
0 0


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 1983
ISBN: 83-08-00968-9
Ocena: 6
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Casimirb
06 II 2010 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają