Kup książkę [edytuj książkę]

światło obrazu

"Światło obrazu" to książka wybitnego francuskiego teoretyka kultury poświęcona fotografii. Tytuł może jednak łatwo zmylić - autor mówi o fotografii, ale to przecież rozprawa o współczesnej cywilizacji. Barthes ukazuje granicę, na której kończy się kod kulturowy, a zaczyna przestrzeń określana przezeń mianem "niedialektycznej" - prześwietlona błyskawicą magnezji czy flesza.

"Światło obrazu" to opowieść o fotografii jako swego rodzaju bolesnym "poświadczeniu" egzystencji, spłaszczającym ją, przedstawiającym na osobliwym poziomie halucynacji ocierającej się zaledwie o realność, nie przedstawiającym jej, wywołującym ją przez doznanie cierpienia: nie ma już tego, co było, jest tylko martwy obraz wzbudzający litość nad nieistnieniem.

"Światło obrazu" to wreszcie opowieść o szaleństwie współczesnego społeczeństwa pochłoniętego konsumowaniem obrazów, zapoznającego Pragnienie bezpośrednie i zadowalającego się jego namiastką: światem fotografii, uniwersalizującym i pozbawionym zróżnicowania, zaniedbującym zdarzenia peryferyjne i indywidualne. Fotografia może być spektaklem doskonałych iluzji - powiada Barthes - może też jednak być misterium spojrzenia twarzą w twarz nieprzejednanej Rzeczywistości.

[Wydawnictwo KR, 1996]

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: -
Rok wydania: -
ISBN: -
Ocena: 5.5
Liczba głosów: 2
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: anajanka
01 II 2010 (ponad 10 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają