Kup książkę [edytuj książkę]

Błękitna suknia

Pierwsze dzieło Sheri Holman, Skradziony język, historia ufnej wiary oraz zdrady, które miały miejsce podczas średniowiecznej pielgrzymki; stała się międzynarodowym bestsellerem. W swojej drugiej powieści Holman wprowadza nas w grzeszny świat prostytucji w industrializującej się Anglii oraz w mroczne tajemnice dziewiętnastowiecznej medycyny. Błękitna suknia, która nawiązuje do dzieła Iaina Pearsa Którędy droga?, jak również do prac Caleba Carra, to historyczny dreszczowiec, pobrzmiewający nader współczesnym tonem. Piętnastoletnia Gustyna jest prostytutką. Wynajmuje od właściciela swego mieszkania piękną błękitną suknię, która pozwala jej zdobywać klientów pośród przedstawicieli wyższych sfer. Obawiając się, by nie pozbawiła go dochodów ze stręczenia i nie uciekła wraz z tym pięknym strojem, sutener wynajmuje pozbawioną skrupułów starą niewiastę, znaną jako "Oko", by śledziła ją w mrocznych zaułkach Sunderlandu. Gustyna - za dnia pomocniczka garncarza, a nocą wytworna ulicznica - prostytuuje się, by zapewnić utrzymanie swemu jedynemu dziecku, które przyszło na świat z odrażającym kalectwem.
Chirurg Henry Chiver jest więźniem własnej przeszłości. Wplątany w osławioną sprawę Burke'a i Hare'a, których zamordowano w Edynburgu w ramach procederu dostarczania ciał studentom szkół medycznych, ucieka do Sunderlandu, by zacząć nowe życie. Ma tam kochającą narzeczoną, wpływowego wuja, a także? szkołę medyczną, której studentom bezustannie brakuje trupów do przeprowadzania autopsji.
Henry i Gustyna trafiają na siebie w East Endzie, nędznej i przeludnionej dzielnicy Sunderlandu, gdzie akurat panuje najgorszy od czasów Wielkiej Zarazy pomór. Gustyna dostarcza ciał medykom aż do chwili, gdy chciwość Henry'ego, której towarzyszy jego obsesyjne zainteresowanie jej dzieckiem, popycha ją do złamania wiążącej go z nim umowy. I tak oto w szczytowym momencie rozprzestrzeniania się pomoru Gustyna, pragnąc za wszelką cenę zwyciężyć w walce o obecne i przyszłe życie swego jedynego dziecka, zmuszona jest zwrócić się do swego śmiertelnego wroga, "Oka".
Wolna od pruderii i lekceważąca pewne przyjęte wartości, Błękitna suknia opowiada o tych, którzy stali się ofiarami postępu medycyny. Napisana z intelektualnym zacięciem, które zniewala czytelnika od pierwszej do ostatniej strony, książka ta, to przedsięwzięcie iście dickensowskie.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Zysk
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-7298-324-0
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Sanai
10 I 2010 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają