[edytuj autora]

Zbigniew Nosowski

Zdjęcie Zbigniew Nosowski
Zbigniew Nosowski (ur. 6 listopada 1961) – dziennikarz, publicysta, działacz katolicki.

Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i teologię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz w Instytucie Ekumenicznym w Bossey pod Genewą.

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wespół z żoną Katarzyną współtworzył pierwszą wspólnotę Ruchu Światło-Życie w Otwocku, przy ówczesnej kaplicy księży pallotynów. W 1984 r. z inicjatywy Nosowskich powstała wspólnota "Ziarenko" dla osób z upośledzeniem umysłowym, ich rodzin i przyjaciół (w ramach międzynarodowego ruchu "Wiara i światło"); są w nią zaangażowani do dzisiaj, przy otwockiej parafii św. Wincentego a Paulo.

Od 1988 r jest redaktorem miesięcznika "Więź", od 2001 r. - jego redaktorem naczelnym. Od 2008 dyrektor programowy think tanku Laboratorium "Więzi".

Dwukrotnie był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie (2001 i 2005). W latach 2002-2008 był konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich. W 2002 r. współtworzył Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, którego został przewodniczącym. Od marca 2007 do kwietnia 2009 roku był chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, od kwietnia 2009 w roli wiceprzewodniczącego. Od lutego 2010 r. przewodniczący Kapituły Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. bp. Jana Chrapka. Członek Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Wieloletni członek zarządu warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Należy do Forum Świętego Wojciecha, które organizuje międzynarodowe Zjazdy Gnieźnieńskie. Jest też autorem i współautorem kilkuset programów telewizyjnych, m.in. cykli "Boskie i cesarskie", "Dzieci Soboru zadają pytania".


[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

Do książek tego autora nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.5
Liczba głosów: 1

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: powl
05 XI 2011 (ponad 8 lat temu)

Statystyki pisarza

1 książek w naszym katalogu
1 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają