[edytuj autora]

Yuval Noah Harari

Zdjęcie Yuval Noah Harari
Yuval Noah Harari (hebr. ‏יובל נח הררי‎; ur. 24 lutego 1976) – izraelski historyk i profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Jest autorem bestsellerów Sapiens: od zwierząt do bogów (2011, wyd. ang. 2014, wyd. pol. 2017) i Homo deus: krótka historia jutra (2016, wyd. pol. 2018).

Harari urodził się w Kiryat Ata w Izraelu w 1976 roku i dorastał w świeckiej rodzinie żydowskiej pochodzenia wschodnioeuropejskiego w Hajfie, w Izraelu[1].

Harari najpierw specjalizował się w historii średniowiecza i historii wojskowej w swoich badaniach w latach 1993–1998 na hebrajskim uniwersytecie w Jerozolimie. Uzyskał stopień DPhil w Jesus College w Oxfordzie w 2002 roku pod kierunkiem Stevena J. Gunna. W latach 2003–2005 kontynuował studia doktoranckie w zakresie historii jako pracownik Yad Hanadiv[2].

Od tego czasu opublikował wiele książek i artykułów, w tym Special Operations in the Age of Chivalry: 1100–1550, Ultimate Experience: Battlefield Revelations, Making of Modern War Culture: 1450–2000, The Concept of “Decisive Battles” in World History oraz Armchairs, Coffee and Authority: Eye-witnesses and Flesh-witnesses Speak about War, 1100–2000. Obecnie specjalizuje się w historii świata i procesach makroekonomicznych.

Jego książka Od zwierząt do bogów (znana jako Sapiens: A Brief History of Humankind) została wydana w języku hebrajskim w 2011 roku, a następnie w języku angielskim w 2014 roku; potem została przetłumaczona na około 30 dalszych języków[3]. Książka analizuje całą historię ludzkości, od ewolucji Homo sapiens w paleolicie po rewolucje polityczne i technologiczne XXI wieku. Wydanie hebrajskie stało się bestsellerem w Izraelu i wzbudziło duże zainteresowanie zarówno w środowisku akademickim, jak i wśród ogółu społeczeństwa[4]. Klipy wideo dotyczące hebrajskich wykładów Harariego na temat historii świata zostały obejrzane przez dziesiątki tysięcy ludzi[5].

Harari udostępnia również bezpłatny kurs online w języku angielskim zatytułowany „Krótka historia ludzkości”. Został on podjęty przez ponad 100 000 ludzi na całym świecie.

Harari dwukrotnie zdobył Polonsky Prize for Creativity and Originality w 2009 i 2012. W 2011 roku jego artykuł “Armchairs, Coffee, and Authority: Eye-witnesses and Flesh-witnesses Speak about War” został wyróżniony przez wydawcę nagrodą Moncado Prize[6]. W 2012 roku został wybrany do Młodej Izraelskiej Akademii Nauk. W roku 2015 Sapiens zostało wybrane przez Marka Zuckerberga, założyciela serwisu Facebook, do jego klubu internetowego. Zuckerberg poprosił jego członków, aby przeczytali tę książkę, opisując ją jako „wielką narrację historii ludzkiej cywilizacji”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Yuval_Noah_Harari

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Ta sama logika dominuje we współczesnych debatach na temat homoseksualizmu. Skoro dwóch dorosłych mężczyzn lubi uprawiać ze sobą seks i nie robią przy tym nikomu nic złego, to dlaczego miałoby to być czymś złym i dlaczego mielibyśmy tego zakazywać? To ich prywatna
sprawa i wolno im postępować zgodnie z tym, co sami czują. Gdyby w średniowieczu dwóch mężczyzn wyspowiadało się księdzu, że się w sobie kochają i że nigdy nie czuli się tak szczęśliwi, to ich dobre uczucia nie zmieniłyby potępiającego wyroku kapłana – co więcej, brak poczucia
winy jedynie pogorszyłby sytuację. Dzisiaj natomiast, jeśli dwóch mężczyzn się kocha, słyszą: „Jeśli czujecie, że to dobre – to w porządku! Niech wam żaden ksiądz nie miesza w głowach. Idźcie za głosem serca. Sami najlepiej wiecie, co dla was dobre”. Co ciekawe, dzisiaj nawet fanatycy religijni przyjmują ten humanistyczny dyskurs, kiedy chcą wpłynąć na opinię publiczną. Oto przykład: przez minionych dziesięć lat co roku izraelskie środowisko LGBT urządzało gejowskie parady równości ulicami Jerozolimy. To wyjątkowy dzień, kiedy w tym rozdartym konfliktami mieście panuje
zgoda, ponieważ jedynie wówczas gorliwych Żydów, muzułmanów i chrześcijan nagle łączy wspólna sprawa – wszyscy aż gotują się ze złości, protestując przeciwko pochodowi gejów. Naprawdę ciekawe są jednak
stosowane przez nich argumenty. Nie mówią: „Ci grzesznicy nie powinni urządzać gejowskiej parady, ponieważ Bóg zabrania homoseksualizmu”."
Dodał: Serfer Dodano: 26 III 2020 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Nie jest rzeczą bezpieczną powierzać swoją przyszłość siłom rynku, ponieważ te siły działają dla dobra rynku, a nie dla dobra ludzkości czy świata. Ręka rynku jest nie tylko niewidzialna, ale i ślepa, a pozostawiona samej sobie może nie zrobić w ogóle nic w sprawie groźby globalnego ocieplenia czy niebezpieczeństwa potencjału sztucznej inteligencji."
Dodał: Serfer Dodano: 26 III 2020 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Każdy z nas bez wyjątku urodził się w określonej historycznej rzeczywistości z obowiązującymi w niej konkretnymi normami i wartościami, z jedynym w swoim rodzaju systemem ekonomicznym i politycznym. Uważamy tę rzeczywistość za coś oczywistego, traktując ją jako naturalną, nieuniknioną i niezmienną. Zapominamy, że do powstania naszego świata doprowadził przypadkowy łańcuch wydarzeń i że historia ukształtowała nie tylko naszą technikę, politykę i społeczeństwo, lecz również nasze myśli, lęki i marzenia. Z grobu naszych przodków wysuwa się zimna ręka przeszłości, która chwyta nas za kark i kieruje nasze spojrzenie ku jednej określonej przyszłości. Czujemy ten uścisk od chwili narodzin, dlatego zakładamy, że jest naturalną i nieuniknioną częścią nas samych. Rzadko próbujemy się z niego uwolnić i wyobrazić sobie alternatywne drogi ku przyszłości."
Dodał: Serfer Dodano: 26 III 2020 (ponad 4 lat temu)
0 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: -
Liczba głosów: -

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: Serfer
19 II 2020 (ponad 4 lat temu)

Statystyki pisarza

6 książek w naszym katalogu
0 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają