[edytuj autora]

Sławomir Rawicz

Zdjęcie Sławomir Rawicz
Sławomir Rawicz (ur. 1 września 1915 w Pińsku, zm. 5 kwietnia 2004 w Nottingham) - polski żołnierz, porucznik kawalerii Wojska Polskiego

W czasie kampanii wrześniowej dostał się do sowieckiej niewoli. W 1942 miał zbiec z gułagu i przedostać do Indii, a później Iranu. Po 1945 na emigracji w Anglii.

Sławomir Rawicz opisał swoje przeżycia w książce Długi marsz (oryg. The Long Walk, 1955, wydanie w Polsce - 2001). Według krytyków jednak jest to historia zmyślona – w szczególności opis spotkania pary Yetich w Himalajach. W 2009 potwierdzona została prawdziwość historii ucieczki z sowieckiej niewoli, jednak okazało się, iż Rawicz prawdopodobnie przywłaszczył sobie historię innego żołnierza Polskich Sił Zbrojnych, Witolda Glińskiego. Fałszerstwo wyszło na jaw w momencie, gdy okazało się, iż Rawicz nie mógł uciec z sowieckiego obozu, gdyż według archiwów wojskowych przebywał wówczas na służbie w Persji. Na niekorzyść byłego żołnierza świadczy również wiele innych rozbieżności pomiędzy jego aktami, a treścią książki[1].

Witold Gliński twierdzi, że od dawna wiedział, iż Rawicz zawłaszczył sobie historię jego ucieczki. W maju 2009 ujawnił jednak prawdę, gdyż chciał, aby nie została zapomniana[2]. Bardzo możliwe, iż książka "Długi marsz", która przyniosła Rawiczowi sławę i pieniądze jest jedynie wielką mistyfikacją. Jest równie prawdopodobne, że zarówno Rawicz jak i Gliński kłamią.

Amerykańska autorka Linda Willis odnotowała bezkrytycznie relację Glińskiego, który opowiedział jej, że po przybyciu do Indii odbył długą podróż pociągiem (otwarte lory z ławkami) do małego portu nad brzegiem Morza Kaspijskiego, skąd przetransportowano jego i wielu innych statkami do Persji[3]. Świadczy to o zupełnej nieznajomości geografii regionu (w tamtych czasach brzegi Morza Kaspijskiego były w posiadaniu tylko trzech państw: ZSRR, Iranu i Turcji) i o tym, że Gliński (podobnie jak Rawicz) dotarł z wojskiem polskim transportem do Krasnowodska, skąd został przetransportowany do Pahlavi, czyli że on również nie uciekł do Indii.

[edytuj opis]

Najwyżej oceniane książki autora

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Książka o godności i męstwie ludzi dążących do wolności.
Los Angeles Times"
Dodał: zaczytana Dodano: 11 VIII 2010 (ponad 14 lat temu)
0 0


"Jedna z najbardziej zdumiewających i heroicznych opowieści, jakie kiedykolwiek powstały.
Chicago Tribune"
Dodał: zaczytana Dodano: 11 VIII 2010 (ponad 14 lat temu)
0 -1


Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: -
Liczba głosów: -

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: zaczytana
11 VIII 2010 (ponad 14 lat temu)

Statystyki pisarza

1 książek w naszym katalogu
0 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają