[edytuj autora]

Stefania Jagielnicka-Kamieniecka

Zdjęcie Stefania Jagielnicka-Kamieniecka
Stefania Jagielnicka-Kamieniecka jest dziennikarką, poetką i powieściopisarką, absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zamieszkałą obecnie w Wiedniu. W 1983 roku uzyskała honorowe dożywotnie członkostwo Arizona Press Club w Phoenix (USA), dokąd wyemigrowała po internowaniu. Otrzymała je za „walkę o możność pisania prawdy”, jak uzasadniono. Podjęła ją już na parę lat przed powstaniem hasła: „Prasa kłamie”, zajmując się w „Dzienniku Zachodnim” w Katowicach publicystyką społeczno-kulturalną oraz reportażem i szukając niestrudzenie tych rejonów, w których pisanie prawdy było możliwe, czym zyskała popularność u czytelników. W 1980 roku, gdy tylko pojawiło się to hasło, przeszła na pełny etat do prasy „Solidarności”.

Po przeniesieniu się ze Stanów do Niemiec pisała w dziennikach: „Neue Westfälische” w Minden, „Rhein-Neckar-Zeitung” w Heidelbergu i w piśmie Polskiej Misji Katolickiej "Nasze Słowo". Pod koniec roku 2003 jeden z jej wierszy „Morsche Altare” (Zmurszałe ołtarze) został umieszczony w książce, stanowiącej antologię, powstałą w wyniku konkursu, a następnie ukazał się tomik jej poezji, zatytułowany „Leichter als Atem” (Lżejsza niż oddech), po czym reportaże pod tytułem „Wege zum Erfolg”(Drogi do sukcesu) i "Wege zur Erfüllung" (Drogi do spełnienia) oraz wspomnienia, zatytułowane „Sprung über den Abgrund” (Skok nad przepaścią). W Niemczech wydano również jej książki, napisane w języku polskim: dwie powieści - „Sen“ i „Wielki Manipulator“, wspomnienia „Skok nad przepaścią“ oraz dwa tomiki wierszy. Na polskim rynku wydawniczym ukazało się dotychczas pięć jej powieści: „Z busolą w sercu“, „Samobójcy“, "Siatka w sieci", "Poezja i miłość" oraz "Oko w oko ze śmiercią".
W styczniu 2012 zdobyła Pierwszą nagrodę w Konkursie Literackim Wydawnictwa Astrum za powieść "W żelaznym uścisku"

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"- Jak widzisz, nie jestem już komuchem, którym wzgardziłaś – wpadł jej w słowo. – Wszystko się zmieniło. Stałem się innym człowiekiem. Podzielamy poglądy i przekonania. Zrozumiałem wreszcie, dlaczego ode mnie odeszłaś, dlaczego wybrałaś działacza NZS-u... Ale teraz... nic już nie stoi na przeszkodzie, byś sobie uświadomiła, że w dalszym ciągu mnie kochasz. Przecież jesteśmy dla siebie stworzeni. Pamiętasz, jak bardzo kochaliśmy się, zanim on cię ogłupił tą walką z komuną. Nasza wielka miłość teraz się odrodzi – przekonywał ją z zapałem. – Swoją drogą... mam do ciebie żal, że mnie oszukałaś. Obiecałaś, że wrócisz do mnie, jeśli mój ojciec wstawi się za twoim Mateuszem, a nie zamierzałaś tego uczynić.
- Nie oszukałam cię – spojrzała mu prosto w oczy. – Byłam gotowa wrócić do ciebie, by uratować Mateuszowi życie. To ty mnie oszukałeś, twierdząc, że grozi mu rozstrzelanie albo wywózka na Sybir."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 02 XI 2015 (ponad 5 lat temu)
0 0


"Edward nie chciał szczerze powiedzieć, że główną przyczyną jego wyjazdu była obłędna miłość. W ogóle nie chciał wspominać o Justynie. Przekonany był, że jest na najlepszej drodze do uwolnienia się od tego beznadziejnego uczucia.
- Wiesz, w pewnej mierze ty też przyczyniłeś się do tego – zaczął po namyśle. – To był dla mnie taki pierwszy sygnał, że musi być ze mną coś nie tak, skoro mój najlepszy przyjaciel nie chce mnie znać. Wszyscy koledzy mną gardzili."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 02 XI 2015 (ponad 5 lat temu)
0 0


"Do tej pory jego romanse trwały krótko, lecz teraz związał się z nadzwyczaj atrakcyjną kobietą, która dodatkowo może mu pomóc w robieniu kariery. Jej znacznie starszy mąż jest prezesem monachijskiego oddziału związku artystów plastyków, a ona prowadzi galerię sztuki. Jeżeli zdecyduje się na odejście od niego, to Mateusz porzuci Justynę, a wtedy ona na pewno do mnie wróci. Zrozumie wreszcie, że kocha mnie, a nie jego.
- Mylisz się, ona kocha jego. A on ją. Nigdy jej nie porzuci. Na co jeszcze liczysz po tak długim czasie? – pokręciła głową z niedowierzaniem. – Jak długo zamierzasz trwać w tym amoku?
- Masz rację. Jestem szalony, lecz nic na to nie poradzę. To jest jak... No tak. Jestem w amoku."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 02 XI 2015 (ponad 5 lat temu)
0 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Czy obsesja może być tak silna, by zniszczyć komuś życie? Czy może tak zawładnąć psychiką, by popaść w paranoję? Okazuje się, że tak. Z takim problemem musi zmierzyć się Martyna – bohaterka książki Stefanii Jagielnickiej-Kamienickiej pt. „Namiętność ...
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 07 X 2015, 13:19:13 (ponad 5 lat temu)
Głównym wątkiem powieści „Przechytrzyć Pana Boga” jest historia miłości między polską dziennikarką Patrycją i Tomem – amerykańskim powieściopisarzem polskiego pochodzenia. Po krótkim okresie oczarowania kobieta podejrzewa ukochanego, że ma powiązani...
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 30 IV 2013, 13:17:24 (ponad 8 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.5
Liczba głosów: 1

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: agnieszka3201
16 I 2013 (ponad 8 lat temu)

Statystyki pisarza

14 książek w naszym katalogu
1 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają