[edytuj autora]

Plinio Corrêa de Oliveira

Zdjęcie Plinio Corrêa de Oliveira
Brazylijski historyk, pisarz, publicysta, działacz katolicki.
Pochodził z zasłużonej w historii Brazylii arystokratycznej rodziny plantatorów z prowincji Pernambuco. Brat jego dziadka - João Alfredo Corrêa de Oliveira - jako ostatni premier Cesarstwa Brazylii zniósł niewolnictwo ludności kolorowej. Matka natomiast - Lucilla Ribero dos Santos - pochodziła z rodu należącego do "Paulitas", czyli pierwszych założycieli miasta São Paulo.
Wychowany został w duchu katolickim zarówno w domu jak i później w szkole oo. Jezuitów w São Luís. Podczas studiów w Wyższej Szkole Prawa zaczął działać aktywnie w katolickich ruchach świeckich. Założył m.in. w 1929 r. Katolicką Akcję Uczelnianą, a następnie Katolicką Ligę Wyborczą, z ramienia której został w 1933 r. najmłodszym deputowanym w historii brazylijskiego parlamentu.
Po zakończeniu kariery politycznej poświęcił się działalności naukowej (kierował katedrą Historii Cywilizacji na Wydziale Prawa Uniwersytetu w São Paulo oraz na Papieskim Uniwersytecie Katolickim), publicystycznej oraz społecznej. W 1943 r. został pierwszym prezesem Akcji Katolickiej archidiecezji São Paulo. Jednocześnie w latach 1929-1947 redagował związany z archidiecezją tygodnik "Legionário", w którym zwalczał nazizm i komunizm. Jednocześnie krytykował poglądy liberalne na łonie Kościoła takie jak np. rodząca się teologia wyzwolenia, a także inne przejawy modernizmu katolickiego. W późniejszych czasach swoją działalność publicystyczną przeniósł na łamy czasopisma "Catolicismo", a także dziennika "Folha de São Paulo".
W 1960 roku założył apostolat świeckich - Stowarzyszenie Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (Sociedade da Tradiçao, Familia, Propriedade), które obecnie działa w 25 krajach na całym świecie. Stowarzyszenie to było zaangażowane m.in. w liczne akcje mające uświadomić katolikom niebezpieczeństwa wszelkich nurtów socjalistyczno-marksistowskich zagrażających Kościołowi.
Odznaczony przez Prezydenta RP na uchodźstwie Augusta Zaleskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta.
Jest autorem lub współautorem ponad 2500 artykułów i 17 książek.

[edytuj opis]

Najwyżej oceniane książki autora

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

Do książek tego autora nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: -
Liczba głosów: -

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: SKCh
27 IV 2011 (ponad 13 lat temu)

Statystyki pisarza

1 książek w naszym katalogu
0 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają