[edytuj autora]

Naomi Klein

Zdjęcie Naomi Klein
Naomi Klein kanadyjska dziennikarka, pisarka i aktywistka społeczna.
Wychowała się w silnie zaangażowanej społecznie i politycznie rodzinie o żydowskich korzeniach. Jej dziadek działał w ruchu związków zawodowych w wytwórni filmowej Disneya. Ojciec, Michael Klein, był fizykiem zaangażowanym w protesty społeczne przeciwko wojnie wietnamskiej. Gdy Naomi miała 6 lat, przeprowadził się wraz z rodziną do Kanady, kontynuując działalność społeczną. Jej matka, Bonnie Klein, jest znana głównie jako twórczyni filmu Not a Love Story, będącego krytyką zjawiska pornografii. Jej brat, Seth Klein, jest działaczem określanej jako lewicowa organizacji Canadian Centre for Policy Alternatives. Mąż, Avi Lewis, jest kanadyjskim dziennikarzem i dokumentalistą
Kariera dziennikarska Naomi Klein rozpoczęła się od współpracy z gazetą studencką "The Varsity", wydawaną na Uniwersytecie Toronto. Po masakrze w Montrealu, gdy szaleniec zabił 14 kobiet, jej poglądy zbliżyły się do feminizmu.

W 2000 r., po czteroletniej pracy, opublikowała No Logo. Taking Aim at the Brand Bullies[1]. Książka była i jest uznawana za manifest ruchów alterglobalistycznych i antyglobalistycznych. Klein opisuje tam negatywny wpływ strategii marketingowych zorientowanych na markę wywierany na życie społeczeństw krajów rozwiniętych oraz działania korporacji w krajach biednych, przyczyniające się do ich dalszego zubożenia. Symbolem obu tych zjawisk stała się korporacja Nike.

W 2002 r. ukazała się jej druga książka Fences and Windows. Dispatches from the Front Lines of the Globalization Debate[2]. Jest to zbiór artykułów i wykładów na temat globalizacji, działań międzynarodowych korporacji i organizacji oraz sytuacji w krajach biednych.

W 2004 r., wraz z mężem zrealizowała film dokumentalny "The Take", pokazujący społeczność pozbawionych pracy robotników przemysłu samochodowego z Argentyny, którzy zajęli zamkniętą fabrykę, domagając się jej ponownego otwarcia i wznowienia produkcji.


Naomi Klein wśród polskich studentów - Warszawa, 20 listopada 2008 r.W 2007 r. wydała książkę The Shock Doctrine. The Rise of Disaster Capitalism[3], w której krytykuje współczesny kapitalizm.

W dniach 19-20 listopada 2008 r. odwiedziła Warszawę w związku z polskim wydaniem "Doktryny szoku". W trakcie wizyty wygłosiła m.in. wykład na Uniwersytecie Warszawskim oraz wzięła udział w debacie z Janem Krzysztofem Bieleckim, zorganizowanej przez "Dziennik" i tygodnik opinii "Europa" w Collegium Civitas.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

Do książek tego autora nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: -
Liczba głosów: -

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: Miravelle
16 IV 2016 (ponad 8 lat temu)

Statystyki pisarza

4 książek w naszym katalogu
0 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają