[edytuj autora]

Melchior Wańkowicz

Zdjęcie Melchior Wańkowicz
pseud. Jerzy Łużyc – polski pisarz, dziennikarz, reportażysta i publicysta.

Założyciel i współwłaściciel wydawnictwa "Rój". W latach 1939-1958 na emigracji, 1943-1946 jako korespondent wojenny brał udział m.in. w walkach o Monte Cassino. W latach 1949-1959 w USA, wrócił potem do kraju. W związku z Listem 34 w r. 1964 aresztowany pod zarzutem współpracy z RWE, spędził pięć tygodni w więzieniu. W procesie przeciwko niemu zeznawał Kazimierz Koźniewski, niegdyś narzeczony córki Wańkowicza wieloletni przyjaciel domu, przez 45 lat współpracujący z Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego i Służbą Bezpieczeństwa. Wańkowicz otrzymał wyrok dwóch lat więzienia. Władze totalitarne liczyły na prośbę Wańkowicza o ułaskawienie, ten jednak stawił się do odbywania kary. W konsekwencji najpierw wstrzymano wykonanie wyroku, a później zawieszono wykonanie kary.

Jego córka Krystyna zginęła jako sanitariuszka w batalionie "Parasol" AK podczas powstania warszawskiego. Druga, młodsza córka, Marta po wojnie została w USA.

Już w latach szkolnych siedział w więzieniu za działalność konspiracyjną. W 1909 r. założył konspiracyjne pismo Wici, drukowane w nakładzie dwóch tysięcy egzemplarzy, w którym zadebiutował jako Jerzy Łużyc. W czasie I wojny światowej skazany na rozstrzelanie. Przed II wojną światową oskarżany przez piłsudczyków o sympatie endeckie i odwrotnie. Za jego największe dzieło uznaje się trzytomową monografię Bitwa o Monte Cassino, w której złożył hołd żołnierzom generała Andersa. Wydawana wiele razy w PRL, książka zawsze była cenzurowana. Od 1990 roku ukazuje się w pełnej wersji.

Ważniejsze dzieła to: Tworzywo, Opierzona rewolucja, Szczenięce lata, Na tropach Smętka, Ziele na kraterze, Bitwa o Monte Cassino, Hubalczycy, Westerplatte, Karafka la Fontaine'a.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Wojna jest podła – zabiera córkom ojców wtedy, kiedy ich najbardziej potrzebują"
Dodał: edziulka Dodano: 14 III 2011 (ponad 10 lat temu)
+1 0


"Żeby czerpać z życia, trzeba mu dać albo talent, albo pracę, albo miłość, albo wiarę, albo wolę"
Dodał: edziulka Dodano: 11 III 2011 (ponad 10 lat temu)
+1 0


"...bolszewicy są obdrapani, ale dowodzą, że wszystkiego w Rosji jest w bród; bojec zapytany przez dowcipnisia, czy Rosja produkuje hipotezy, odpowiedział, że aż trzy wielkie fabryki hipotezy są pod Moskwą; oficer bolszewicki irytował się, wsadziwszy głowę w muszlę klozetową, że mu woda z miednicy ucieka; ich kobiety wykupiły nocne koszule jako suknie balowe..."
Dodał: kajusiaozim Dodano: 28 III 2011 (ponad 9 lat temu)
0 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5
Liczba głosów: 1

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: ShimRei
03 VII 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

10 książek w naszym katalogu
1 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają