[edytuj autora]

Mari Jungstedt

Zdjęcie Mari Jungstedt
Mari Jungstedt, to kolejna przedstawicielka środowiska dziennikarskiego w panteonie sław szwedzkiej literatury kryminalnej. Mieszka w Nacka, pod Sztokholmem, pracowała wcześniej m.in. dla radia (Sveriges Radio Ekot) i telewizji (współtworzyła "Rapport", szwedzki odpowiednik "Wiadomości"), od 2003 roku pisze powieści kryminalne, których akcję umiejscawia głównie na swojej ukochanej Gotlandii.
Pisarka urodziła się w 1962 roku i w rzeczywistości nazywa się Kerstin Mari Jungstedt, jednak jej powieści sygnowane są drugim imieniem. Wraz z mężem i dwójką dzieci spędzają każde lato na Gotlandii, skąd pochodzi małżonek Mari. Kiedy zaczynała swoją karierę pisarską, uznała, że sielskie plenery, w których wielu Szwedów spędza urlopy, będą doskonałym tłem dla zbrodni. Pomysł na tyle spodobał się czytelnikom, że dziś wielu z nich zwiedza Gotlandię śladami bohaterów powieści Mari Jungstedt. Wydawane są nawet specjalne przewodniki, w kilku językach, które można kupić w każdym sklepie z prasą na tej wyspie.
Bohaterami większości utworów szwedzkiej pisarki są inspektor Anders Knutas i dziennikarz Johan Berg. Razem rozwiązali już niejedną sprawę, a kolejne powieści o ich zmaganiach z przestępcami trafiają na listy bestsellerów. Twórczością Mari Jungstedt zainteresowali się również filmowcy. Niemiecka telewizja ZDF nakręciła do tej pory siedem odcinków serii pt. "Der Kommissar und das Meer" ("Komisarz i morze"), opartej na powieściach szwedzkiej pisarki. na powieściach szwedzkiej pisarki.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Wyobrażam sobie śmierć jak bezpieczne ramiona kobiety. Być może to jest tak, że wracamy tam, skąd kiedyś wyszliśmy. W ciało naszej matki, do jej brzucha, w miękką, kołyszącą, cichą ciemność, nie wiedząc, co nas tam czeka. Być może tak jest."
Dodał: Zaaraza Dodano: 29 IV 2014 (ponad 7 lat temu)
0 0


Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.5
Liczba głosów: 1

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: shczooreczek
20 XI 2010 (ponad 10 lat temu)

Statystyki pisarza

15 książek w naszym katalogu
1 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają