[edytuj autora]

Lucy Maud Montgomery

Zdjęcie Lucy Maud Montgomery
(ur. 30 listopada 1874 w Clifton, zm. 24 kwietnia 1942 w Toronto) - kanadyjska pisarka, autorka m.in. cyklu powieściowego Ania z Zielonego Wzgórza.

Lucy Maud Montgomery (używająca jedynie drugiego imienia, Maud) urodziła się 30 listopada 1874 roku w Clifton (obecnie New London) na Wyspie Księcia Edwarda jako jedyna córka Hugh Johna Montgomery i Clary Woolner Macneill. Kiedy Maud miała 21 miesięcy, jej matka zmarła na gruźlicę. Jej ojciec przeniósł się na zachód Kanady, oddając dziecko do adopcji swoim teściom Alexandrowi i Lucy Macneill, mieszkającym w rybackiej wiosce Cavendish na Wyspie Księcia Edwarda. Dzieciństwo i młodość (z krótką przerwą na początku lat 1890.) przyszła pisarka spędziła z dziadkami. Byli to ludzie o dość surowych zasadach, którzy nie potrafili okazać troski i uczucia osieroconemu dziecku. Ostoją dla Maud był Park Corner, dom ciotki Annie Campbell, siostry jej zmarłej matki. Ciotka była dla niej zawsze gościnna, okazywała jej miłość, a jej córki były dla Maud jak rodzone siostry.

Hugh John Montgomery, który osiadł w miejscowości Prince Albert ożenił się w 1887 roku Mary Ann McRae. Z tego związku przyszło na świat przyrodnie rodzeństwo Maud, z którym nie utrzymywała ona jednak bliskich stosunków. W 1890 roku Maud przeniosła się na zachód, by na ponad rok zamieszkać z rodziną ojca. Zachwycona była podróżą po Kanadzie, a w Prince Albert znalazła wielu nowych przyjaciół. Jednak jej stosunki z macochą były bardzo złe i jedynie jej miłość do ojca pozwoliła jej przetrwać te kilka miesięcy pod wspólnym dachem. Jednak pobyt w Prince Albert miał też swoje przyjemne strony - w grudniu 1890 roku na łamach ukazującej się na Wyspie Księcia Edwarda gazety "The Patriot" ukazał sie drukiem jej wiersz On Cape LeForce.

Po powrocie na Wyspę Księcia Edwarda we wrześniu 1891 pisarka ukończyła naukę w szkole powszechnej. W roku 1894 ukończyła dwuletni kurs nauczycielski w Prince of Wales College, zaliczając wszystkie zajęcia w ciągu jednego roku i uzyskując tym samym dyplom nauczycielski pierwszej klasy. W czasie swojej krótkiej kariery nauczycielskiej w latach 1894-1898 pracowała w trzech szkołach: w Bideford, Belmont i Lower Bedeque. W międzyczasie (w roku akademickim 1895/96) przez rok uczęszczała na zajęcia w Dalhousie University w Halifax, będąc tam jedną z niewielu studentek. W tym też okresie otrzymała swoje pierwsze honorarium autorskie.

Pracując jako nauczycielka w Belmont zaręczyła się ze swoim kuzynem Edwinem Simpsonem, którego jednak nie darzyła zbyt wielkim uczuciem. W następnym roku szkolnym, ucząc w Lower Bedeque Maud wynajmowała mieszkanie u państwa Leardów. Zakochała się wtedy w ich synu Hermanie Leardzie. Zdawała sobie jednak sprawę z tego, że Herman, niewykształcony farmer, nie jest dla niej odpowiednią partią. Poza tym swoją rękę obiecała już innemu. Ta sytuacja stała się przyczyną jej wielu rozterek i Maud długo nie potrafiła zdecydować się, jak powinna postąpić.

W marcu 1898 zmarł dziadek Maud i pisarka powróciła do rodzinnego domu, by zamieszkać razem z babką. Zakończyła w ten sposób romans z Hermanem Leardem. Wkrótce po tym zerwała zaręczyny z Edwinem Simpsonem. Z babką mieszkała przez następne 13 lat (z krótką przerwą), zajmując się nią do końca jej życia. W latach 1901-1902 przez dziewięć miesięcy pracowała jako korektorka w gazecie "The Daily Echo" w Halifax. Mieszkając w Cavendish nie przestawała pisać, publikując swoje opowiadania na łamach wielu kanadyjskich gazet. W ten sposób mogła też zarobić na utrzymanie — w roku 1898 zarobiła 96,88 $, natomiast kilka lat później, w 1903, jej dochód z pisania wyniósł już około 500 $.

Lucy Maud Montgomery, mieszkając i pracując w Cavendish, nawiązała kilka korespondencyjnych przyjaźni. Przez przez wiele lat korespondowała ze starszą pisarką z Massachusetts Lucy Lincoln Montgomery (obie pisarki zbliżyły do siebie podobnie brzmiące nazwiska). Innym z jej wieloletnich korespondentów był nauczyciel i początkujący pisarz Ephraim Weber, z którym zaczęła wymieniać listy w 1902. Jeszcze innym przyjacielem na odległość był młody szkocki dziennikarz George Boyd MacMillan, z którym nawiązała korespondencję w 1903 i z którym spotkała się jedynie raz, w sierpniu 1911 roku w czasie swojej podróży poślubnej.

W 1903 roku prezbiteriańskim pastorem w Cavendish został Ewan MaCdonald. Maud żywiła do pastora uczucie pozbawione namiętności i pasji, ale zdawała sobie sprawę, że jest to dla niej odpowiednia partia. W czasie znajomości z Macdonaldem, w roku 1905 Maud napisała swoją pierwszą powieść — Anię z Zielonego Wzgórza. W 1906, kiedy MaCdonald musiał na rok wyjechać na studia do Edynburga, młodzi potajemnie zaręczyli się. Maud postanowiła nie wychodzić za mąż do czasu, dopóki będzie żyła jej babka, którą wciąż się opiekowała. Kiedy Lucy Macneill zmarła w marcu 1911 roku, Ewan Macdonald i Lucy Maud Montgomery pobrali się. Miało to miejsce 5 lipca 1911 roku w Park Corner, domu jej ukochanej ciotki Annie Campbell. W podróż poślubną pojechali do Wielkiej Brytanii.

Po ślubie państwo Macdonald przenieśli się do Leaskdale w Ontario, gdzie Ewan objął obowiązki pastora. Pisarka do końca życia mieszkała poza Wyspą Księcia Edwarda, powracając tam jedynie w czasie wakacji. Maud urodziła trzech synów: Chestera w 1912, Hugh (który zmarł po porodzie) w 1914 i Stuarta w 1915. Jako żona pastora zajmowała się sprawami związanymi z prowadzeniem szkółki niedzielnej i innymi sprawami kościoła. Bardzo dużo w tym czasie pisała. Lubiła też zajmować się gotowaniem.

Swój czas dzieliła pomiędzy wychowanie synów, pracę w kościele i pisanie. Dużo miejsca poświęcała swojemu dziennikowi, na którego karty przelewała swoje troski i zmartwienia: rozpacz z powodu śmierci synka, ból po stracie ukochanej kuzynki Frede Campbell, rozterki związane z depresją, na którą cierpiał jej mąż.

W 1926 Macdonaldowie przenieśli się do Norval w Ontario, gdzie mieszkali do 1935 roku, kiedy to Ewan Macdonald zrezygnwał z bycia pastorem. Przenieśli się wtedy do Toronto, by móc być bliżej synów. Lucy Maud Montgomery zmarła w Toronto 24 kwietnia 1942, jej mąż zmarł w listopadzie następnego roku. Pisarka została pochowana na cmentarzu w Cavendish, niedaleko jej rodzinnego domu.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Łatwo jest czytać o czyimś nieszczęściu i wyobrażać sobie, że potrafilibyśmy znieść je po bohatersku, lecz kiedy ono się na nas istotnie wali, to niełatwa sprawa."
Dodał: ChaReck Dodano: 17 XI 2009 (ponad 11 lat temu)
+42 0


"Najgorsze jednak w wyobraźni jest to, że przychodzi chwila, w której trzeba przerwać marzenie, a to bardzo boli..."
Dodał: wegg Dodano: 17 VII 2009 (ponad 11 lat temu)
+40 0


"Nikt nie jest za stary na marzenia. Tak jak marzenia nigdy się nie starzeją"
Dodał: ChaReck Dodano: 17 XI 2009 (ponad 11 lat temu)
+35 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

To jedyna książka o Ani, której nigdzie nie znalazłam. Wiecie gdzie można wypożyczyć, kupić, albo co tam jeszcze?
Dodał: Paranormal Dodano: 01 I 2012, 17:34:45 (ponad 8 lat temu)
Coś o Błękitnym Zamku
Dyskusja do książki "Błękitny zamek"
No i przeczytana :) Co wam się podobało a co mniej? Co sądzicie o takim zakończeniu? Według mnie książka bardzo wciągająca ale zakończenie trochę przereklamowane... Ona nie umiera- tego to ja byłam od początku pewna, ale że on się w niej zakocha......
Dodał: Lazurowa Dodano: 23 II 2011, 20:57:58 (ponad 9 lat temu)
Jak wam się spodobała Ania ? Miło ją wspominacie ? Jaka jest wasza opinia? Podobały wam się inne książki z tej serii? Ja czytałam wszystkie książkiz tej serii.Bardzo mi się spodobała Ania. Miło ją wspominam... Inne książki z tej serii były cał...
Dodał: brzoza9 Dodano: 20 V 2010, 15:33:33 (ponad 10 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.31
Liczba głosów: 38

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: iwona1992
31 I 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

44 książek w naszym katalogu
43 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają