[edytuj autora]

Lew Tołstoj

Zdjęcie Lew Tołstoj
Lew Tołstoj hrabia (ur. 9 września 1828 w Jasnej Polanie (majątku rodowym Tołstojów), zm. 20 listopada 1910 na stacyjce Astapowo) – rosyjski powieściopisarz, dramaturg, krytyk literacki, anarchista i myśliciel. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej.
Pochodził z rodziny szlacheckiej z tytułem hrabiowskim. Matkę utracił w wieku niemowlęcym, ojca, gdy miał lat 9. Na Uniwersytecie Kazańskim rozpoczął orientalistykę i prawo, studiów nie ukończył. W 1852 r. Tołstoj zaciągnął się do wojska, w czasie wojny krymskiej walczył na Bałkanach oraz w oblężonym Sewastopolu. Po wojnie w 1856 roku zrezygnował ze służby wojskowej, mieszkając na przemian w Petersburgu i Moskwie.
Podróżował po Europie Zachodniej (1857 i 1860), od 1861 osiadł w Jasnej Polanie. W roku 1862 r. ożenił się z Zofią Bers (córką lekarza), poświęcił się wyłącznie rodzinie, obowiązkom i gospodarstwu wiejskiemu oraz swej twórczości. W 1869 założył w Jasnej Polanie szkołę dla dzieci, wydawał periodyk pedagogiczny "Jasna Polana".
Pod koniec lat siedemdziesiątych kształtują się jego poglądy na tle przeciwieństwa między życiem a nauką Chrystusa, którą pojmuje racjonalistycznie jako system etyczny, wyrzeka się swych „błędów”, odrzuca wszelką przemoc (w tym państwo i Kościół, głosi hasło „niesprzeciwiania się złu złem”), głosi powrót do natury (tylko praca chłopska jest bogobojna, ziemia i rola należą do wszystkich), czynną miłość bliźniego, odrzuca wszelkie zdobycze cywilizacji, jako dostępne tylko niektórym, występuje przeciw sztuce uprawianej z potrzeby estetycznej; popada w zatarg z rządem (zakaz rozpowszechniania jego pism) i z Cerkwią (został ekskomunikowany i wydalony z niej w 1901). W tym czasie nominowany był do Literackiej Nagrody Nobla (mówiono o nim jako o najważniejszym kandydacie), której ostatecznie nie otrzymał.
Pod koniec życia popadł w konflikt z rodziną z powodów majątkowych, chciał rozdać majątek ubogim. Niekonsekwencja pisarza i opór rodziny uniemożliwiły realizację zamierzeń. Do aktu desperacji doprowadziła Tołstoja chęć oczyszczenia się z zarzutów, że głosząc ubóstwo otacza się zbytkiem. Jesienią 1910 zachorował na zapalenie płuc, co stało się bezpośrednią przyczyną jego śmierci.
Źródło Wikipedia

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Nie traćmy chwil na słowa!"
Dodał: MageN Dodano: 15 III 2009 (ponad 15 lat temu)
+13 -2


"...kobiety potrafią kochać mężczyzn nawet za ich wady."
Dodał: disappear Dodano: 31 VII 2010 (ponad 14 lat temu)
+9 0


"Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób"
Dodał: Ania Dodano: 20 III 2009 (ponad 15 lat temu)
+13 -7

Najnowsze dyskusje do książek autora

Film. Jak oceniacie?
Dyskusja do książki "Wojna i pokój"
Nie czytałam książki, ale film wywarł na mnie duże wrażenie. Rosjanie wygrali z francuzami, ale wątek miłosny skończył się tragicznie. Główna bohaterka wyszła za swojego przyjaciela. To były inne czasy i doskonale wiem, że kiedyś ludzie żenili się be...
Dodał: RubyAngel Dodano: 24 VI 2010, 00:25:08 (ponad 14 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.75
Liczba głosów: 2

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: wegg
29 VI 2009 (ponad 15 lat temu)

Statystyki pisarza

9 książek w naszym katalogu
7 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają