[edytuj autora]

Kornel Makuszyński

Zdjęcie Kornel Makuszyński

Opis

Kornel Makuszyński herbu Przyjaciel (ur. 8 stycznia 1884 w Stryju (obecnie na Ukrainie) – zm. 31 lipca 1953 w Zakopanem) – polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta. Członek Polskiej Akademii Literatury.

Syn Julii z Ogonowskich i Edwarda Makuszyńskiego, pułkownika wojsk austriackich. Uczęszczał do IV Gimnazjum im. Jana Długosza we Lwowie. Wynajmował skromną kwaterę u lwowskiego asenizatora i hycla Siegla na Kleparowie. W wieku 14 lat zaczął pisać wiersze. Ich pierwszym recenzentem w cukierni na Skarbkowskiej 11 był Leopold Staff. Pierwsze wiersze opublikował w lwowskim dzienniku Słowo Polskie mając 16 lat. Od 1904 był członkiem redakcji tego dziennika, zajmując się recenzjami teatralnymi.

Ukończył Wydział Filologiczny Uniwersytetu Lwowskiego, studiował w Paryżu. W połowie 1915, podobnie jak Leopold Staff, a także tysiące innych mieszkańców Lwowa, został ewakuowany w głąb Cesarstwa Rosyjskiego. Zupełnie przypadkowo zatrzymał się w Kijowie, gdzie żyło wielu Polaków. Został tam prezesem miejscowego Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich oraz kierownikiem literackim kijowskiego Teatru Polskiego. Do Polski wrócił po zakończeniu wojny w 1918, lecz – podobnie jak Staff – nie do Lwowa, ale do Warszawy. Mieszkał w niej, głównie na Mokotowie, do 1944 roku. Za swoją twórczość otrzymał członkostwo Polskiej Akademii Literatury, państwową nagrodę literacką (1926), nagrodę PAL "Złoty Wawrzyn" i honorowe obywatelstwo Zakopanego (mieszkał tam od 1945). Po 1945 r. objęty zakazem publikacji i poddany szykanom.

Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. W Zakopanem znajduje się też jego muzeum. Tam również odbywa się turniej brydża jego imienia.

Kornel Makuszyński jest patronem Hufca ZHP w Głownie i wielu szkół. Od 1994 przyznawana jest Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Historia jest bigosem, ciężko strawną zbieraniną nie tylko z całego tygodnia, lecz z lat wielu tysięcy."
Dodał: aserafin84 Dodano: 11 VII 2010 (ponad 10 lat temu)
+8 0


"Adaś Cisowski, brat diabła i bliski kuzyn czarownicy."
Dodał: aserafin84 Dodano: 11 VII 2010 (ponad 10 lat temu)
+7 -1


" Oczy fiołkowe pełne były blasków.
Fiołki są piękniejsze od wszystkich diamentów świata! - pomyślał Adaś. - A czyste serce czerwieńsze od wszystkich rubinów..."
Był to bowiem chłopak mądry i bardzo przenikliwy"
Dodał: Misi3k Dodano: 02 X 2010 (ponad 9 lat temu)
+6 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Tak, wiem, że to lektura (przynajmniej za moich szkolnych czasów taka była) dla trzeciej klasy podstawówki, ale zastanawiam się, czy warto się z tym zapoznać? Bo jakoś jak miałam ją czytać to nie chciałam ^^'
Dodał: aleandra Dodano: 15 XI 2009, 22:18:43 (ponad 10 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.3
Liczba głosów: 5

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: Karolina
02 III 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

26 książek w naszym katalogu
7 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają