[edytuj autora]

José Carlos Somoza

Zdjęcie José Carlos Somoza
José Carlos Somoza (ur. 13 listopada 1959 r. w Hawanie, na Kubie), hiszpański pisarz.

W 1960 r. jego rodzina zmuszona była wyemigrować z kraju z powodów politycznych; udali się do Hiszpanii, gdzie zaopiekowali się nimi kastylijscy przyjaciele. Mieli wiele szczęścia, gdyż nie posiadali wówczas niemal niczego (wszystko pozostawiając w kraju) i gdyby nie pomoc przyjaciół, zostaliby bez środków do życia.

Sam Somoza uważa się za Hiszpana, w Hiszpanii się wychował i wciąż tam mieszka. Szczególnie bliskie są mu Madryt i Kordowa, gdzie rozpoczął studia na wydziale medycyny (psychiatria). W 1994 r. z dyplomem psychiatry zdecydował się wysłać swe teksty do wydawnictw i na konkursy literackie. Pierwsze z jego opowiadań ukazało się jeszcze w tym samym roku, niedługo po wyłonieniu tekstu przez jury jednego z konkursów. Wówczas zdecydował się porzucić psychiatrię – którą wciąż czynnie uprawiał – i na stałe zająć się pisarstwem. Międzynarodowy sukces, jaki przyniosła mu piąta z książek, La caverna de las ideas (Jaskinia filozofów, polski przekład: Agnieszka Rurarz, nagroda "Złoty Sztylet" za 2002 r.) utwierdził go w przekonaniu, że podjął właściwą decyzję.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Ameli i Hector Luis bardzo się od siebie różnią, myślę, ale jedno ich chyba łączy- że oboje od nas odchodzą, nie widzę, jak rosną, lecz widzę, jak odchodzą: po chwili jednak dociera do mnie, że to nie do końca tak jest, bo nigdy, ani przez chwilę, nie miałem zupełnej pewności, czy są tu naprawdę i bez reszty; Ameli ma chłopaka, ale to tajemnica; wiemy, że Hector Luis chodził z różnymi dziewczynami, ale pozostaje tajemnicą, co o nich myśli; oboje mają plany na przyszłość, marzenia, chcą coś robić, ale to wszystko jest tajemnicą: może rozmawiają o tym w pubach, z braku dobrego kościoła, w którym mogliby się z nami do woli nagadać, tak czy inaczej, w domu oboje wypełniają główne przykazania rodzinne: nie będziesz rozmawiał o niczym ważnym i kochaj tajemnicę jak siebie samego""
Dodał: EgoMeiMihiMe Dodano: 04 VIII 2009 (ponad 11 lat temu)
0 0


Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.5
Liczba głosów: 2

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: featherman
06 VIII 2010 (ponad 10 lat temu)

Statystyki pisarza

10 książek w naszym katalogu
2 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają